Mecz trwał godzinę i 25 minut. W pierwszym secie Zieliński i Nys - finaliści tegorocznej edycji wielkoszlemowego Australian Open - szybko objęli prowadzenie 3:0 i tej przewagi nie oddali już do końca.

W następnej partii do stanu 5:5 nikt nie stracił swojego podania, ale w jedenastym gemie Polak i Monakijczyk przełamali rywali, a w następnym przypieczętowali swoje zwycięstwo.

Ich finałowego rywala wyłoni zaplanowany na piątkowy wieczór półfinał, w którym Holendrzy Robin Haase i Botic van de Zandschulp zmierzą się z rozstawionymi z "jedynką" Holendrem Wesleyem Koolhofem i Brytyjczykiem Nealem Skupskim.

Dla 26-letniego Zielińskiego to siódmy w karierze finał ATP. Ma na koncie dwa triumfy, oba w hali w Metzu - w 2021 roku w parze z Hubertem Hurkaczem, a w 2022 z Nysem.

W pierwszej rundzie turnieju w Rzymie odpadł Hurkacz, któremu partnerował Hiszpan Alejandro Davidovich Fokina. Natomiast w singlu wrocławianin został wyeliminowany w drugiej rundzie (w pierwszej miał wolny los).

Wynik półfinału gry podwójnej:

Jan Zieliński, Hugo Nys (Polska, Monako) - Marcel Granollers, Horacio Zeballos (Hiszpania, Argentyna) 6:3, 7:5.