Będzie to drugi wielkoszlemowy finał w karierze 27-letniego Polaka, który przed rokiem w parze z Monakijczykiem Hugo Nysem przegrał w Melbourne decydujący pojedynek w deblu. W tym roku odpadli w ćwierćfinale.

Z kolei 38-letni Hsieh od lat specjalizuje się w grze podwójnej, choć w 2021 roku była w ćwierćfinale Australian Open w singlu. W deblu ma sześć tytułów wielkoszlemowych, a teraz stanie przed szansą na pierwszy triumf w mikście.

Reklama

W zaplanowanym na piątek decydującym spotkaniu rywalami Hsieh i Zielińskiego, którzy są rozstawieni z numerem trzecim, będą grający z "dwójką" Amerykanka Desirae Krawczyk i Brytyjczyk Neal Skupski. W półfinale pokonali oni inną australijską parę Olivia Gadecki - Marc Polmans 6:4, 6:1.

Będzie to 25. w historii finał wielkoszlemowy z udziałem tenisisty z Polski, w tym szósty w mikście. Pięć poprzednich podejść - trzy w paryskim French Open i dwa w nowojorskim US Open - nie było udanych.

 Wyniki półfinałów miksta: Hsieh Su-wei, Jan Zieliński (Tajwan, Polska, 3) - Jaimee Fourlis, Andrew Harris (Australia) 7:6 (10-8), 6:2 Desirae Krawczyk, Neal Skupski (USA, W. Brytania, 2) - Olivia Gadecki, Marc Polmans (Australia) 6:4, 6:1