Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zadecydowało w styczniu, że Pistorius nie może startować z pełnosprawnymi sportowcami, ponieważ jego protezy, wykonane z włókna węglowego (Cheetah Flex-Foot) dają mu nad konkurentami nieuzasadnioną przewagę.

Zawodnik odwołał się od tej decyzji do CAS, który uchylił postanowienie IAAF. "Teraz mogę stwierdzić z całą pewnością, że prawda wyszła na jaw. Znowu mam szansę realizacji moich marzeń, uczestnictwa w igrzyskach, jeśli nie w 2008 to 2012 roku" - powiedział lekkoatleta z RPA na konferencji prasowej.

Oświadczenie CAS głosi, że IAAF nie udowodniło, że starty Pistoriusa z pełnosprawnymi zawodnikami byłyby naruszeniem przepisów.

Pistorius zdobył złoty medal Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach (2004) na 200 m i brązowy na 100 m. Startował też, ale głównie w swoim kraju w konkurencji z pełnosprawnymi biegaczami. Poza granicami RPA wystartował w zawodach dla w pełnosprawnych sportowców w biegu na 400 m w Rzymie i Sheffield w 2007 roku.