Podobnie jak pół roku wcześniej, to beniaminek włoskiej ekstraklasy Atalanta Bergamo jest w centrum afery związanej z nielegalnymi zakładami. Śledczy badają mecze z dwóch poprzednich sezonów w Serie B, w tym trzy spotkania z udziałem Atalanty. Według włoskich mediów pod lupą znajdują się również trzy mecze poprzedniego sezonu z Serie A: Brescia - Bari, Brescia - Lecce i Napoli - Sampdoria.

Wśród zatrzymanych jest były kapitan Atalanty Bergamo Cristiano Doni. Według nieoficjalnych informacji kolejni aresztowani to były gracz m.in. Interu Mediolan i Romy Luigi Sartor, były piłkarz występujący głównie na boiskach Serie B Alessandro Zamperini i wciąż aktywni zawodnicy Carlo Gervasoni z Piacenzy i Filippo Carobbio wypożyczony ze Sieny do Spezii.

1 lipca zostało zatrzymanych szesnaście osób podejrzanych o ustawianie meczów. Prokuratura w Cremonie nadal prowadzi dochodzenie w sprawie 18 meczów, głównie Serie B i Serie C. Śledztwo może potrwać kilka lat, ale władze sportowe zdecydowały się ukarać kluby i zawodników przed rozpoczęciem sezonu.

W sierpniu 38-letni Cristiano Doni został zdyskwalifikowany na trzy i pół roku przez włoską federację piłkarską. Zawodnik cały czas utrzymywał, że jest niewinny. Pięcioletnim zakazem działalności w futbolu ukarano byłego reprezentanta kraju, w przeszłości zawodnika m.in. Lazio Rzym Giuseppe Signoriego. Natomiast Atalanta przystąpiła do tego sezonu z sześcioma punktami ujemnymi.