Justyna Kowalczyk wygrała w rosyjskim Rybińsku bieg łączony 2x7,5 km, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata. Druga była Niemka Evi Sachenbacher-Stehle, a trzecia Rosjanka Olga Szuczkina.

To 12. pucharowe zwycięstwo Kowalczyk, która w sobotę obchodzi 27 urodziny. Dzień wcześniej zajęła trzecie miejsce w sprincie. Polka umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ. Drugą Słowenkę Petrę Majdic wyprzedza o 268 pkt, natomiast trzecią aż o 506.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego wygrała jedyny w sezonie olimpijskim bieg łączony, który był dla niej doskonałą przymiarką przed startem w Vancouver. Polka to mistrzyni świata z Liberca 2009 w tej widowiskowej konkurencji.

Sobotni bieg toczył się pod dyktando Kowalczyk. Za jej plecami trwała rywalizacja o pozostałe miejsca na podium. Polka stopniowo zwiększała przewagę w pierwszej części konkurencji biegu na 7,5 km techniką klasyczną. Na punkcie kontrolnym (5,45 km) miała 11,3 przewagi nad Rosjanką Julią Czekaliewą. Sekundę za nią biegła kolejna zawodniczka Rosji Olga Szczukina.

Do strefy zmian nart, po 7,5 km, Kowalczyk dobiegła w czasie 19.53,7 i wyprzedzała Czekaliewą o 16,5 i Szuczkinę o 16,9. Czwarta Sachenbacher-Staehle traciła 17,8 s.