Dziennik.pl logo

Superkomputer pomoże Kubicy

12 października 2007, 14:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Robert Kubica ma nowego pomocnika. Jest nim Albert 2. Ale to nie żaden książę, tylko najszybszy w Europie komputer. Ta supermaszyna ma pomóc teamowi BMW-Sauber w poprawieniu aerodynamiki bolidu.
"Aerodynamika ma decydujący wpływ na zachowanie bolidu Formuły 1. Nowy komputer pozwoli nam lepiej pracować nad nowym samochodem. W tym roku chcemy bowiem zmniejszyć nasz dystans do czołowych drużyn" - przyznał szef zespołu BMW Mario Theissen.

Pomóc w tym ma Albert 2. Komputer może przeprowadzić 12 228 000 000 000 operacji na sekundę. Maszyna wraz z obudową i systemami chłodzenia waży około 21 ton.

"Dzięki Albertowi 2 poprawią się osiągi naszych samochodów" - powiedział szef działu zajmującego się aerodynamiką w teamie BMW, Willem Toet.
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Michał Ignasiewicz
Michał Ignasiewicz

Michał Ignasiewicz, dziennikarz, redaktor Dziennik.pl. Warszawiak, po dwóch szkołach Mistrzostwa Sportowego. Siatkarzem nie został, bo zabrakło mu wzrostu, w piłce nożnej nie zrobił kariery, bo byli lepsi. Ale do trzech razy sztuka, więc spełnia się w roli dziennikarza sportowego. Zaczynał gdy miał 20 lat w Super Expressie. Później był m.in. Przegląd Sportowy, Dziennik, Futbol News. Fan futbolu nie tylko tego na poziomie Ligi Mistrzów. Po pracy sam zasiada na ławce trenerskiej i prowadzi swoją piłkarską drużynę. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza i Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraQuiz z geografii. 100 proc. dobrych odpowiedzi tylko dla podróżników. Reszta trafi 6/10 »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj