Jest również najmłodszym mistrzem świata juniorów w historii (przed nim był jamajski sprinter Usain Bolt).

Reklama

Gill startował dotychczas w 18 konkursach, odnosząc 17 zwycięstw. Pokonał go tylko Krzysztof Brzozowski, w ubiegłym roku w sierpniu, w igrzyskach olimpijskich młodzieży w Singapurze. Zawodnik MKS MOS Płomień Sosnowiec ustanowił wówczas rekord świata wynikiem 23,23, który odebrał mu w grudniu Nowozelandczyk (23,86).

Sezon 2010 Gill zakończył rezultatami 20,76 - kulą dla juniorów (6 kg) i 18,57 (7,26 kg). W tegorocznych startach poprawił te rekordy życiowe na 21,34 i na 20,01.

Jak poinformował sędzia IAAF Janusz Rozum, Nowozelandczyk osiągnął wprawdzie minimum na mistrzostwa świata w Daegu (27 sierpnia - 4 września), ale jest za młody, aby mógł wystartować w tych zawodach. Dla niego najważniejszą imprezą będą w tym roku mistrzostwa świata juniorów młodszych w Lille.

Rodzice Gilla byli lekkoatletami; ojciec Walter zdobył dwa tytuły mistrza kraju w pchnięciu kulą i jeden w dysku.

Jacko Gill trenuje z Valerie Vili, zdobywczynią sześciu złotych medali w MŚ U-18, MŚ U-20, halowych MŚ, MŚ 2007 i 2009 oraz igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Utytułowana kulomiotka, której mężem jest Bertrand Vili, dyskobol z Nowej Kaledonii, urodziła się w Nowej Zelandii, ale ojciec pochodzi z Anglii, a matka z Tonga.