Janikowski, który 3 marca skończy 34 lata, od 12 sezonów gra w barwach Raiders. Tym razem uzyskał 129 pkt, a łącznie w karierze ma ich już 1271.

Reklama

Zawodnik pochodzący z Wałbrzycha zapisał na koncie w 16 meczach aż 31 celnych uderzeń (tzw. field goal, za 3 pkt) oraz zdobył 36 ekstra punktów - z podwyższeń po przyłożeniach kolegów z zespołu. Statystycy wyliczyli, że miał niecelne tylko cztery uderzenia (z 35) z dalszych odległości.

W historii Raiders rekordzistą jest Jeff Jaeger - 35 udanych kopnięć za 3 pkt w 1993 roku, a za nim plasuje się osiągnięcie polskiego gracza z 2010 roku (33).

Należący do Janikowskiego rekord ligi w odległości kopnięcia piłki wynosi 57,6 m. Ustanowił go w spotkaniu przeciwko Denver na inaugurację trwającego sezonu. Co więcej, aż siedem najlepszych rezultatów w NFL to jego zasługa.

W całkowitym dorobku Polaka są też 392 pkt z podwyższeń. Rekord ekipy z Oakland należy do George'a Blanda i wynosi 396. To oznacza, że jeśli nic złego się nie wydarzy, jesienią 2012 roku Janikowski znajdzie się na czele listy.

Nigdy wcześniej Janikowski nie został wybrany do Meczu Gwiazd (AFC Pro Bowl) ligi NFL. Wystąpi w prestiżowym gronie 29 stycznia w Honolulu.

Największe sukces z Raiders zanotował dziesięć lat temu. Był to awans do finału NFL, a stawką Super Bowl, najcenniejsze trofeum w futbolu amerykańskim. Zespół Polaka przegrał wtedy w San Diego z Tampa Bay Buccanners 21:48.