Na początku zaznaczyła się lekka przewaga Chorwatów, którzy skorzystali z kilku prostych błędów rywali i w 16. minucie prowadzili 9:4. Zespół z Bałkanów, który z dwóch poprzednich ME za każdym razem wracał ze srebrnym medalem, sukcesywnie powiększał dorobek, podczas gdy trzecia drużyna ubiegłorocznych mistrzostw świata grała bez wiary, jakby zniechęcona faktem, że znowu nie udało jej się zakwalifikować do wielkiego finału.

Chorwaci pilnowali korzystnego wyniku, w czym bardzo pomagała im w tym momencie postawa ich bramkarza Marko Alilovica, który wreszcie przypomniał sobie swoje najlepsze czasy. W półfinale z Serbią bowiem nie błyszczał.

Jednak od stanu 10:5 coś w ich machinie zaczęło się psuć - coraz trudniej przychodziło im zdobywanie bramek. Agresywna, wysoko postawiona obrona Hiszpanów robiła swoje. W ataku też wszystko zaczęło się udawać rywalom, którzy odrobili większość strat i na przerwę schodzili przegrywając już tylko 12:13.

Zaraz po wznowieniu gry Hiszpanie wyrównali. W dodatku mieli wsparcie serbskiej publiczności, która stopniowo zapełniała trybuny, szykując się na finał gospodarzy z Danią. Nie robiło to wrażenia na Chorwatach, którzy dość szybko ponownie prowadzili różnicą czterech bramek, a w 43. minucie już 22:16. Od tej pory wicemistrzowie Europy zaczęli oszczędzać piłkę i pilnowali wyniku. Nieco zdenerwowani rywale popełnili kilka prostych błędów, ale nie przerywali pogoni, doprowadzając do stanu 24:26.

Cztery minuty przed końcem Roberto Garcia - przy wyniku 26:28 - nie wykorzystał karnego, co znacznie podbudowało Chorwatów, po których widać już było oznaki zmęczenia. W odpowiedzi Ivan Cupic zdobył kolejnego gola, a brązowi medaliści MŚ 2011 dwukrotnie w tym decydującym momencie meczu zgubili piłkę. Gdy Igor Vori dołożył 30. bramkę, a do ostatniego gwizdka pozostało półtorej minuty, wiadomo było, że brązowy medal pojedzie do Chorwacji, która ostatecznie wygrała 31:27.

Chorwacja: Mirko Alilovic, Venio Losert - Ivano Balic 1, Domagoj Duvnjak, Blazenko Lackovic 7, Marko Kopljar 4, Igor Vori 6, Jakov Gojun 1, Zlatko Horvat , Drago Vukovic 1, Denis Buntic, Ivan Cupic 7, Zeljko Musa, Ivan Nincevic 4.

Hiszpania: Jose Javier Hombrados, Jose Manuel Sierra - Alberto Entrerrios 1, Eduardo Gurbindo 1, Jorge Maqueda 1, Victor Tomas 4, Raul Entrerrios 1, Daniel Sarmiento 7, Julen Aguinagalde 2, Roberto Garcia 3, Cristian Ugalde, Iker Romero 6, Joan Canellas 1, Viran Morros, Gedeon Guardiola

Sędziowali: Lars Geipel i Marcus Helbig (obaj Niemcy).