Radni nie byli jednomyślni, bowiem organizacja tak dużych zawodów wiąże się z ogromnymi kosztami. Budżet imprezy wynosi 260 mln złotych, z czego 35 procent - czyli ok. 90 mln złotych będzie musiało wyłożyć miasto. Do tego dochodzą spore wydatki związane z modernizacją obiektów. Dlatego tylko siedmiu radnych głosowało za, sześciu było przeciw, a aż 14 się wstrzymało.

Reklama

Zgoda radnych to dopiero początek drugiej drogi, jaką czeka miasto, które w marcu zostało oficjalnie jednym z sześciu kandydatów do organizacji MIO w 2018 roku. Chęć przeprowadzenia zawodów wyraziły również Buenos Aires, Glasgow, Guadalajara, Medellin i Rotterdam.

Dzięki zgodzie radnych, prezydent Poznania może już oficjalnie występować do różnych instytucji w tym również do premiera Donalda Tuska o gwarancje rządowe i lobbować na rzecz igrzysk w Poznaniu. Czasu jednak nie mamy zbyt wiele, bowiem do 15 października musimy złożyć pełną aplikację w tym wszystkie gwarancje, których potrzebujemy około trzystu - poinformowała PAP dyrektor Wydziału Sportu UM Poznania Ewa Bąk.

Jak dodała, finansowe gwarancje rządu są kluczowe w staraniach miasta o organizację imprezy. To zostało już powiedziane wcześniej, ale także na dzisiejszej sesji rady. Bez nich miasto nie ma szans udźwignąć finansowego ciężaru takiej imprezy, która tak naprawdę nie jest tylko poznańską, ale i ogólnopolską - dodała Bąk.

Pomysłodawcą MIO jest przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge. Pierwszym gospodarzem był w 2010 roku Singapur, a za dwa lata młodzi sportowcy wystartują w Nankinie. W Chinach wystąpi ok. 3800 zawodników pomiędzy 15 a 17 rokiem życia, którzy rywalizować będą w 26 dyscyplinach. W styczniu tego roku w Innsbrucku odbyła się natomiast pierwsza edycja zimowych igrzysk.

Poznań miał ogromną szansę zostać gospodarzem MIO w 2014 roku. Dotarł do ścisłego finału, ale stosunkiem głosów 42:47 przegrał z chińską kandydaturą.

Ta impreza z edycji na edycję staje się coraz większa. W 2018 roku rywalizacja toczyć się będzie już w 28 dyscyplinach, a weźmie w niej udział ok. 5800 sportowców - wyjaśniła Bąk.

MKOl w lutym przyszłego roku ogłosi krótką listę miast-finalistów (dwóch lub trzech), a gospodarz trzeciej edycji MIO będzie znany w lipcu 2013 roku.