Stadion Narodowy stanie w miejscu dzisiejszego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, ale nie wiadomo dokładnie, czy w tzw. niecce stadionu czy na okolicznych Błoniach. Ostateczna decyzja po analizie badań i odwiertów ma zapaść w ciągu najbliższych 10 dni.

Na nim ma się odbyć mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Zakończenie budowy Stadionu Narodowego zaplanowano na trzeci kwartał 2011 roku. Będzie on częścią wielkiego centrum sportowego z halami wystawowymi i hotelami.

Reklama

Do konkursu zaproszono 26 firm, odpowiedziało 16. Minister Mirosław Drzewiecki tłumaczył, że o zwycięstwie zdecydowały m.in. doświadczenie projektanta i proponowane koszty inwestycji.

Minister podkreśla, że zaprezentowane w konkursie projekty nie są ostatecznymi projektami Stadionu Narodowego, który stanie w Warszawie, a jedynie propozycjami danej firmy.

Szef polskiego sportu długo się zastanawiał, który projekt wybrać. Radził się w tej sprawie samego premiera Donalda Tuska.

Ostatecznie do wyboru miał trzy propozycje rekomendowane przez swoją poprzedniczkę w resorcie Elżbietę Jakubiak - oferty pracowni APA Kuryłowicz & Associates, konsorcjum HOK Sport i JEMS Architekci oraz właśnie konsorcjum GMP i JSK Architekci.

HOK Sport to międzynarodowa firma współpracująca z polską pracownią projektową JEMS Architekci. HOK Sport zaprojektował nowe Wembley, stadion Emirates w Londynie, stadiony narodowe w Dublinie i Cardiff oraz londyński stadion olimpijski szykowany na igrzyska w 2012 roku.

Konsorcjum APA KA z projektem profesora Stefana Kuryłowicza wyspecjalizowało się w projektowaniu obiektów dużej skali, takich jak budynki biurowe, obiekty przemysłowe czy centra dystrybucyjne.

GMP może się pochwalić projektami aż pięciu niemieckich stadionów, na których rozgrywane były ostatnie mistrzostwa świata w piłce nożnej, i czterech stadionów w RPA, które gościć będą uczestników mundialu w 2010 roku. Projektowali też stadiony w Chinach.

Atutem niemiecko-polskiego konsorcjum był też fakt, że wykonało projekt przebudowy stadionu warszawskiej Legii i właśnie wygrało konkurs na projekt stadionu we Wrocławiu.