W podsumowaniu Vuelty na włoskim portalu cicloweb polski kolarz otrzymał bardzo wysoką notę 7,5. Wyżej oceniono tylko triumfatora wyścigu Hiszpana Alejandro Valverde i zwycięzcę czterech etapów Niemca Andre Greipela. Z dobrej strony pokazał się w Hiszpanii także Maciej Bodnar, zajmując w jeździe indywidualnej na czas 10. miejsce w Assen i 11. w Toledo. W tej konkurencji Bodnar i Bartosz Huzarski wystartują w Mendrisio.

Reklama

Pętla, na której odbędzie się wyścig ze startu wspólnego, jest krótka (13,8 km), ale wymagająca. Podczas jednego okrążenia kolarze będą się wspinać przez 245 metrów. Łączny dystans do pokonania to 262 kilometry.

Z trasy zadowolony jest Alejandro Valverde. Hiszpan zdobył już trzy medale mistrzostw świata elity: srebrne z 2003 (Hamilton) i 2005 roku (Madryt) oraz brązowy z 2006 (Salzburg), jednak wciąż nie założył tęczowej koszulki mistrza świata. Zapytany o najgroźniejszych rywali, wskazał na Włochów. Liderami włoskiej ekipy będą mistrz świata sprzed roku i zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne Alessandro Ballan, a także Damiano Cunego. Obaj wycofali się tydzień przed zakończeniem Vuelty, aby lepiej przygotować się do startu w Mendrisio.

W walce o tęczową koszulkę może się liczyć jeszcze jeden Hiszpan - Oscar Freire. Był już trzykrotnie mistrzem świata (1999, 2001, 2004) i jeśli zwycięży po raz czwarty, dokona sztuki, która nikomu jeszcze się nie udała.

Szwajcarscy kibice wielkie nadzieje wiążą z mistrzem olimpijskim z Pekinu w jeździe indywidualnej na czas Fabianem Cancellarą. Sam kolarz przyznaje, że oprócz medalu w czasówce, jego celem jest dobry wynik w wyścigu ze startu wspólnego.