W stolicy Japonii Polka po raz pierwszy w tym roku dotarła do półfinału imprezy cyklu WTA. Dzięki temu powiększyła swój dorobek 350 pkt do rankingu światowego oraz 87 500 dolarów.

Obie tenisistki spotkały się po raz piąty. Radwańska wygrała dotąd tylko raz - wyeliminowała Rosjankę w trzeciej rundzie US Open w 2007 roku. W żadnym z przegranych meczów nie była tak blisko zwycięstwa, jak w piątek.

Szarapowa, która po długiej przerwie spowodowanej kontuzją wróciła na korty wiosną tego roku i mozolnie pnie się w górę światowego rankingu (obecnie jest 25.), dominowała tylko w pierwszym secie. Prowadziła 4:1 i choć kolejne dwa gemy wygrała krakowianka, to set zakończył się wynikiem 6:4 dla Rosjanki.

Od początku drugiej partii obie tenisistki miały kłopot z utrzymaniem własnego podania. Radwańska przełamała rywalkę już w otwierającym gemie, a później uczyniła to jeszcze trzykrotnie. Dwa razy przy jej serwisie lepsza była Szarapowa, ale to Polka cieszyła się z wygranej 6:2.

Początek decydującego seta to prowadzenie Radwańskiej 2:0. Rosjanka psuła coraz więcej piłek i wydawało się, że drugie w karierze zwycięstwo Polki jest realne. Nie potrafiła on jednak wykorzystać błędów rywalki i szybko zrobiło się 2:4. Do gry wróciła jeszcze przełamując Szarapową na 4:5, ale po chwili po raz trzeci w tej partii przegrała swoje podanie i cały mecz, broniąc wcześniej łącznie pięć meczboli.

W finale rywalką Rosjanki będzie Serbka Jelena Jankovic. W przyszłym tygodniu Radwańska wystąpi w turnieju w Pekinie.