Niestety przyjazd do Meksyku naszej reprezentacji naznaczony został porzuceniem drużyny przez zapaśnika z Santiago, Ismaela Borrero, mistrza olimpijskiego i dwukrotnego mistrza świata - podają oficjalne źródła kubańskie.

W komunikacie poinformowano, że decyzja 30-letniego Borrero, który zdobył tytuł mistrza świata w Las Vegas w 2015 roku, a cztery lata później w kazachskim Nur Sułtanie powtórzył sukces, stanowi - zdaniem władz - "poważny dowód niezdyscyplinowania w kubańskim systemie sportowym".

Reklama

Na rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach strefy panamerykańskiej w Acapulco Kubę będzie reprezentować 17 zapaśników, w tym sześć kobiet. Turniej stanowi jednocześnie kwalifikację do mistrzostw świata w Belgradzie oraz Igrzysk Panamerykańskich w Santiago w 2023 roku.

Ucieczka Borrero, znanej postaci kubańskiego sportu, ma miejsce w czasie, gdy wyspa przeżywa exodus migracyjny na tle poważnego kryzysu gospodarczego, największego od 30 lat. Jest on efektem dwóch lat pandemii oraz zaostrzenia sankcji przez USA.