Planuje się zorganizowanie wyścigu ulicznego w Kapsztadzie na wzór Grand Prix Monako. Trasa wiodłaby wzdłuż Oceanu Atlantyckiego i obok stadionu, na którym w 2010 roku rozgrywano mecze piłkarskich mistrzostw świata. Jednak jeden z ważnych urzędników miejskich ostrzegł, że wysokie koszty imprezy mogą zniweczyć te plany.

Reklama

"Korzyści z wyścigu Formuły 1 wydają się fascynujące, jednak musimy zwracać uwagę na koszty goszczenia kolejnej wielkiej imprezy sportowej i na to, jak może ona wpłynąć na interesy miasta" - powiedział dyrektor wykonawczy ds. ekonomii i rozwoju społecznego oraz turystyki we władzach Kapsztadu Mansoor Mohamed.

Dodał, że według wstępnych wyliczeń koszt wyścigu F1 wyniósłby miliard randów (142,2 miliona dolarów). Poinformował także, że ostateczna decyzja, czy wesprzeć starania o imprezę zapadnie w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy.

Mimo to Cape Town Grand Prix Bid Company, która opublikowała szczegóły swego planu, uważa, że czterodniowa impreza przyniosłaby miastu ogromne korzyści ekonomiczne.

"W przeciwieństwie do takich światowych imprez jak mistrzostwa świata FIFA i igrzyska olimpijskie, odbywających się co cztery lata, wyścig F1 jest co roku i przynosi znaczące dochody" - twierdzi rzeczniczka firmy Esther Henderson.

Impreza w Kapsztadzie planowana jest na marzec. Uliczny tor miałby długość 5,7 km. Wiódłby od podmiejskiej dzielnicy Green Point, obok malowniczej Góry Stołowej i wykorzystałby urządzenia Cape Town Stadium, który w ten sposób mógłby uniknąć losu niewykorzystywanych obiektów piłkarskich, zwanych "białymi słoniami".