Niemiecki kierowca zespołu Red Bull, zdominował tak treningi, jaki i kwalifikacje do Grand Prix Indii, w drugiej sesji kwalifikacyjnej uzyskał znakomity czas przejazdu jednego okrążenia toru Buddh International - minuta i 24.119 sekundy.

Reklama

Wcześniej Vettel osiągał najlepsze czasy we wszystkich trzech sesjach kwalifikacyjnych, a po wygranej w kwalifikacjach w niedzielę wystartuje z pierwszej pozycji do Grand Prix Indii. To już siódme pole position w sezonie oraz 43 w karierze 26-letniego niemieckiego kierowcy.

W pierwszej linii startowej w niedzielę pojedzie także rodak Vettela, Nico Rosberg (Mercedes), który w kwalifikacjach stracił do lidera MŚ 0,752 sekundy, zaś z drugiej linii wystartują Lewis Hamilton (Wlk. Brytania, Mercedes) oraz Mark Webber (Australia, Red Bull).

Start pierwszej pozycji do wyścigu w Indiach jest dla Vettela niemal gwarancją tytułu mistrza świata - 26-letni Niemiec zdobędzie mistrzostwo F1 po raz czwarty z rzędu, a stanie się tak, jeśli ukończy niedzielny wyścig w czołowej piątce.

Teoretycznie z Vettelem o tytuł mistrzowski rywalizuje jeszcze Fernando Alonso - Hiszpan z zespołu Lotus-Reanult musiałby zwyciężać w każdej z czterech pozostałych do końca eliminacjach MŚ, zaś Vettel nie mógłby zdobyć w nich ani jednego punktu. Sebastian Vettel ma w klasyfikacji generalnej 297 punktów i wyprzedza Hiszpana o 90 "oczek".

Wielce prawdopodobny i powszechnie oczekiwany triumf Vettela w tegorocznej edycji sezonu Formuły 1 da mu miejsce w historii Formuły 1 obok największych sław - cztery tytuły mistrza w czterech kolejnych sezonach zdobywali tylko legendarni - Michael Schumacher i Argentyńczyk Manuel Fangio.

Do końca sezonu F1 - poza GP Indii - pozostają jeszcze trzy eliminacje: wyścigi w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), USA oraz w Brazylii.