Bottas uzyskał minimalnie (0,038 s) lepszy czas okrążenia od Niemca Sebastiana Vettela (Ferrari). Obaj kierowcy walczą o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Obecnie o 15 punktów lepszy jest Vettel.

To trzecie pole position Bottasa w karierze. Wszystkie uzyskał w tym sezonie.

Z trzeciej pozycji ruszy drugi z kierowców Ferrari - Fin Kimi Raikkonen. Dalej sklasyfikowani są zawodnicy Red Bulla - Holender Max Verstappen i Australijczyk Daniel Ricciardo. Ten drugi zostanie jednak cofnięty o 10 pozycji.

Hamilton (Mercedes GP) rozbił się niedługo po rozpoczęciu pierwszej sesji kwalifikacji, jeszcze przed okrążeniem pomiarowym. Brytyjczyk stracił panowanie nad bolidem na jednym z zakrętów i uderzył w barierę z opon. Zawody na chwilę wstrzymano. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń, ale nie mógł kontynuować jazdy i w niedzielę wystartuje z ostatniej pozycji.

To nie jest udany weekend dla Mercedesa GP. Hamilton ujawnił wcześniej na Twitterze, że w piątek wieczorem część ekipy, opuszczając tor po treningach, została napadnięta i ostrzelana przez nieznanych napastników. Skradziono niektóre wartościowe przedmioty, ale najważniejsze, że nikt nie został ranny - dodał na Twitterze niemiecki team.

Na dwa wyścigi przed końcem sezonu, Brytyjczyk ma 333 punkty i o 66 wyprzedza wicelidera Vettela. Tytuł mistrzowski Hamilton wywalczył po raz czwarty w karierze.