Trzykrotny mistrz Europy, który jest aktualnie drugi w klasyfikacji generalnej WRC2 mistrzostw świata, w połowie szóstego odcinka specjalnego na krótko, ale bez żadnych poważnych uszkodzeń samochodu, opuścił drogę. W efekcie uzyskał tylko 18. czas przejazdu, podczas gdy jego najgroźniejszy rywal w walce o tytuł w WRC2 Emil Lindholm (Skoda Fabia Rally2) był drugi.

Reklama

Dzięki temu Fin odrobił do Kajetanowicza prawie 17 sekund i znacznie poprawił swoją lokatę w klasyfikacji. Wyprzedził Polaka, jest aktualnie na piątej pozycji w WRC2. "Kajto" jest szósty tracąc do niego 11 s. W tej kategorii prowadzi Fin Teemu Suninen (Hyundai I20 Rally2), który nie liczy się w walce o tytuł.

W Hiszpanii nie jedzie lider WRC2 Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2 Evo). Norweg w siedmiu startach zgromadził 109 pkt, natomiast Kajetanowicz tylko w pięciu rundach - 96. Mikkelsen swojego dorobku już nie poprawi, gdyż wystartował już w siedmiu rundach MŚ, jakie w programie mają kierowcy w WRC2, natomiast Kajetanowicz ma jeszcze przed sobą dwa starty - teraz w Hiszpanii i na zakończenie sezonu w Japonii.

Ogier po piątkowym etapie ma 4,8 s przewagi nad Finem Kalle Rovanperą (Toyota Yaris Rally1), który już wcześniej zapewnił sobie pierwszy w karierze tytuł mistrza świata. Trzeci ze stratą 12,5 s jest Belg Thierry Neuville, a czwarty Estończyk Ott Tanak - strata 20 s. Obaj to kierowcy fabryczni zespołu Hyundai, walczący o tytuł pierwszego wicemistrza.

W sobotę w programie jest siedem dwukrotnie pokonywanych prób: Savalla (13,93 km), Querol - Les Pobles (20,19 km) i najdłuższy w rajdzie El Montmell (24,17 km). Dzień zakończy krótka i widowiskowa próba Salou (2,15 km).

Na niedzielny finał zaplanowano dwa odcinki specjalne w dwóch pętlach: Pratdip (12,15 km) i Riudecanyes (15,90 km), który podczas drugiego przejazdu będzie dodatkowo punktowanym Power Stage. Pierwsza zwycięska załoga pojawi się na mecie około godz. 13.