Drugie miejsce ze stratą 33 s zajął drugi kierowca ekipy Hyundaia Fin Esapekka Lappi, a na trzeciej pozycji został sklasyfikowany obrońca tytułu Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) - strata 1.55,3.

Reklama

Neuville odniósł 18. w karierze zwycięstwo w rundzie WRC. Poprzednio był najszybszy w sezonie 2022 w Rajdzie Japonii. Ekipa Hyundaia zanotowała na Sardynii pierwszą wygraną w 2023 roku.

Rovanpera umocnił się na pozycji lidera

Rovanpera wygrał ostatni odcinek specjalny, który był Power Stage i dopisał na swoje konto dodatkowe 5 pkt. Dzięki temu umocnił się na pozycji lidera mistrzostw świata.

Dzień wcześniej ogromnego pecha miał ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1). Gdy prowadził w rajdzie na 14 odcinku specjalnym wypadł z drogi, jego samochód zawisł nad przepaścią. Załodze nic się nie stało, ale auta nie dało się przy pomocy kibiców wyprowadzić na drogę i Francuz jazdy nie mógł kontynuować. W niedzielę stanął na starcie ostatniego etapu, na Power Stage zajął nawet czwarte miejsce i zdobył dwa punkty, ale w klasyfikacji generalnej na ma go w czołowej "10".

Adrien Fourmaux na liście pechowców

Reklama

W niedzielę ostatniego dnia rajdu, na listę pechowców wpisał się lider kategorii WRC2 Francuz Adrien Fourmaux (Ford Fiesta Rally2). Na ostatnim odcinku specjalnym, gdy do zwycięstwa w WRC2 wystarczyło mu dojechać do mety, przy niezbyt dużej prędkości, prawą stroną samochodu "złapał" pobocze. Pech chciał, że właśnie w tym miejscu była wystająca z ziemi płyta betonowa. Francuz uszkodził zawieszenie, zatrzymał się na poboczu i zakończył jazdę.

Jego Ford blokował przejazd, odcinek został zatrzymany, służby techniczne dość długo męczyły się z uszkodzonym samochodem, aby go zaholować w bezpieczne miejsce. Było to trudne, gdyż tylne zawieszenie było zablokowane. W końcu udało się, gdyż zablokowane koła ślizgały się po błocie zalegającym na całej trasie ostatniego OS-u.

Dzięki "przygodzie" Francuza na trzecią pozycję w klasyfikacji WRC2 awansował Kajetanowicz, a Marczyk na piątą. W WRC2 zwyciężył Norweg Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia RS Rally2), trzeci Kajetanowicz stracił 3.12,8.

Ciężko pracowaliśmy, robiłem dzisiaj wszystko, aby utrzymać Francuza Yohana Rossela za sobą. Pamiętam Monzę 2021, wtedy przegrałem z nim tytuł. Straciłem wtedy wszystko na jednym odcinku. Dzisiaj się udało - powiedział na mecie Kajetanowicz, który w klasyfikacji generalnej uplasował się na wysokiej siódmej pozycji. Marczyk w generalce był dziewiąty.

Rajd w trudnych warunkach

Rajd rozgrywany był w tym roku w trudnych warunkach, na śliskiej nawierzchni. Wielu kierowców miało problemy z doborem opon, kilku wypadło z drogi, gdyż na slickach samochody nie miały odpowiedniej przyczepności.

Kolejną, siódmą rundą mistrzostw świata będzie w dniach 22-25 czerwca Rajd Safari.

Wyniki Rajdu Sardynii: 1. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 Rally1) 3:40.01,4 2. Esapekka Lappi (Finlandia/Hyundai I20 Rally1) strata 33,0 s 3. Kalle Rovanpera (Finlandia/Toyota Yaris Rally1) 1.55,3 4. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota Yaris Rally1) 5.20,5 5. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Skoda Fabia RS Rally2) 9.33,3 - 1. m. WRC2 6. Teemu Suninen (Finlandia/Hyundai I20 Rally2) 11.48,0 7. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Skoda Fabia RS Rally2) 12.46,1 ... 9. Mikołaj Marczyk (Polska/Skoda Fabia RS Rally2) 15.33,8 Klasyfikacja MŚ (po sześciu rajdach): 1. Kalle Rovanpera (Finlandia) 118 pkt 2. Thierry Neuville (Belgia) 93 3. Ott Tanak (Estonia) 85 4. Elfyn Evans (W. Brytania) 83 5. Sebastien Ogier (Francja) 70 6. Esapekka Lappi (Finlandia) 67