Dotychczas w lekkoatletyce biało-czerwoni wywalczyli w Japonii cztery złote, srebrny i trzy brązowe medale, co jest rekordem kraju w tej dyscyplinie. Dotąd jedyny raz cztery złota Polacy przywieźli z 2000 roku z Sydney, ale wówczas były to jedyne medale.

W tym roku na najwyższym stopniu podium stanęli: Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki w rzucie młotem, Dawid Tomala w chodzie na 50 km i sztafeta mieszana 4x400 m. Jedyne srebro wywalczyła w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk, a brązowe medale uzyskali Paweł Fajdek i Malwina Kopron w rzucie młotem oraz Patryk Dobek w biegu na 800 m.

W sobotnich finałach pobiegną m.in. sztafety mężczyzn i kobiet 4x400 m i Michał Rozmys na 1500 m. Ten ostatni do decydującej rundy awansował w dość dramatycznych okolicznościach - w półfinale Polak został nadepnięty przez rywala i zgubił but, a odwołanie w tej sprawie zostało uwzględnione pozytywnie i sportowiec został dodatkowym, 13. finalistą.

W tej dyscyplinie zaprezentują się także w olimpijskim biegu maratońskim Karolina Nadolska, Aleksandra Lisowska i Angelika Mach (start w piątek o 23 czasu polskiego) oraz rywalizująca w skoku wzwyż Kamila Lićwinko.

Półfinały w kajakarstwie

Na zakończenie olimpijskiej rywalizacji w kajakarstwie na starcie półfinałów staną Wiktor Głazunow (C-1 1000 m) oraz Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska (K-4 500 m). Jeśli uda im się awansować, popłyną także w sobotnich finałach.

W składzie kobiecej czwórki są dwie kajakarki, które we wtorek wywalczyły srebro w rywalizacji dwójek na tym dystansie: Naja i Puławska.

Kolarstwo torowe i pięciobój

Ponadto w konkurencji keirin w kolarstwie torowym wystartują Patryk Rajkowski i Mateusz Rudyk, a w madisonie - Szymon Sajnok i Daniel Staniszewski. Wśród Polaków, którzy wystąpią w sobotę, są też pięcioboiści Łukasz Gutkowski i Sebastian Stasiak.

Biało-czerwoni wywalczyli dotychczas 12 medali - po cztery z każdego kruszcu. Daje im to 17. miejsce w tabeli medalowej.