Srebrni medaliści z Pjongczangu przegrali mecz barażowy ze Słowakami 0:4. Wyeliminowano też Czechów, którzy ulegli 2:4 Szwajcarom.

Słowacy, którzy w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk pokonali reprezentację Polski, w Pekinie początkowo spisywali się przeciętnie, przegrywając dwa pierwsze mecze z Finlandią 2:6 i Szwecją 1:4. Potem jednak ograli Łotwę 5:2, a w barażu o awans do ćwierćfinału nie dali szans Niemcom.

Myślę, że było to najlepsze sześćdziesiąt minut gry, od kiedy jestem trenerem tej drużyny – powiedział Craig Ramsay. Kanadyjczyk od 2017 roku prowadzi reprezentację Słowacji, która w gronie ośmiu najlepszych zespołów igrzysk znalazła się po raz pierwszy od 2010 roku, gdy w Vancouver wywalczyła czwartą lokatę.

Znacznie bardziej zacięty był drugi baraż, w którym Dania pokonała Łotwę 3:2. Decydującego gola strzelił na początki trzeciej tercji Markus Lauridsen podczas gry w przewadze. Na ławce kar przebywał wówczas Lauris Darzins. Zawodnik ten wcześniej zdobył dwie bramki dla Łotwy.

Awans do ćwierćfinału igrzysk to największy sukces w historii duńskiego hokeja. Wcześniej największym osiągnięciem były ósme lokaty na mistrzostwach świata w 2010 i 2016 roku.

Z turniejem pożegnała się już reprezentacja Czech, która ostatni medal na igrzyskach (brąz) zdobyła w 2006 roku w Turynie. Mistrzowie olimpijscy z 1998 roku w Nagano przegrali 2:4 ze Szwajcarami, którzy byli znacznie skuteczniejsi. Oddali tylko 18 celnych strzałów, podczas gdy Czesi 33.

Kluczowy dla losów meczu okazał się fragment pierwszej tercji, gdy Helweci w odstępie 13 sekund strzelili dwa gole i objęli prowadzenie 2:1.

W ostatnim barażu Kanada nie dała żadnych szans Chinom wygrywając 7:2. Po dwa gole w tym spotkaniu strzelili Jordan Weal i Adam Tambellini.

W środowych meczach ćwierćfinałowych zmierzą się: USA – Słowacja (g. 5.10), Rosyjski Komitet Olimpijski – Dania (7.00), Finlandia – Szwajcaria (9.40), Szwecja – Kanada (14.30).