O karze poinformowała Athletics Integrity Unit (AIU) - niezależna organizacja międzynarodowa powołana do zwalczania dopingu w lekkiej atletyce. Zarzuty zostały postawione dzięki analizie danych laboratoryjnych oraz śledztwu Richarda McLarena w sprawie rosyjskiego skandalu dopingowego.

Reklama

Łaszmanowa zaakceptowała nałożoną karę, w tym anulowanie osiągniętych przez nią wyników między 18 lutego 2012 roku a 3 stycznia 2014 - napisano w oświadczeniu.

Dwuletnia dyskwalifikacja biegnie natomiast od 9 marca 2021 roku.

29-letnia Łaszmanowa ma już za sobą jedną dwuletnią dyskwalifikację, nałożoną w 2014 roku po pozytywnym wyniku testu zrobionego w trakcie przygotowań do sezonu.

W Londynie Rosjanka zdobyła złoty medal ustanawiając rekord świata. Srebrny przypadł jej rodaczce Oldze Kaniskinie, a brązowy Chince Shenjie Qieyang. Czwarta była kolejna Chinka Hong Liu. Kaniskina jednak już wcześniej została pozbawiona srebrnego krążka. To oznacza, że na podium wskoczy jeszcze jedna Chinka - Xiuzhi Lu.

Natomiast podczas MŚ w Moskwie uplasowały się za nią: Rosjanka Anisja Kirdiapkina oraz Chinki Hong Liu i Sun Huanhuan. Tu sytuacja jest analogiczna. Kirdiapkina także już wcześniej została pozbawiona tytułu wicemistrzyni świata. Brązowy medal przypadnie pierwotnie piątej na mecie Włoszce Elisie Rigaudo.