Rada World Athletics podjęła taką decyzję w odpowiedzi na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

Reklama

Nadchodzące wydarzenia to m.in. mistrzostwa świata w Oregonie, halowe mistrzostwa świata w Belgradzie oraz drużynowe mistrzostwa świata w chodzie sportowym w Muscacie, które rozpoczną się już w najbliższy piątek w Omanie. Wszystkie wydane dotąd akredytacje dla członków federacji rosyjskiej i białoruskiej na powyższe zawody zostaną anulowane.

Rada zgodziła się również rozważyć dalsze środki, w tym zawieszenie Federacji Białoruskiej, na zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniu (9-10 marca). Rosyjska Federacja Lekkoatletyki (RusAF) została zawieszona już w 2015 roku z powodu naruszeń związanych z dopingiem, a zatem nie jest obecnie uprawniona do organizowania imprez World Athletics ani wysyłania swoich sportowców na międzynarodowe imprezy.

Procedura tzw. Authorized Neutral Athlete (ANA) nadal obowiązuje, ale rosyjscy sportowcy, którzy otrzymali status ANA na rok 2022, są wykluczeni z zawodów World Athletics Series w dającej się przewidzieć przyszłości.

Świat jest przerażony tym, co zrobiła Rosja, wspomagana i podżegana przez Białoruś. Światowi przywódcy starali się uniknąć tej inwazji na Ukrainę środkami dyplomatycznymi, ale bezskutecznie. Bezprecedensowe sankcje nakładane na Rosję i Białoruś przez kraje i federacje na całym świecie wydają się być jedynym sposobem na zakłócenie i zastopowanie obecnych zamiarów Rosji i przywrócenie pokoju. Sankcje nakładane są we wszystkich sektorach. Sport nie może być wyjątkiem - powiedział prezydent World Athletics Sebastian Coe.