Zasady wyboru gospodarza letnich igrzysk w 2036 roku MKOl zatwierdził na sesji w Lozannie w czerwcu 2019. Jedną z decyzji, mającą zapewnić większą elastyczność w wyborze, było usunięcie z Karty Olimpijskiej terminu siedmiu lat przed igrzyskami na wskazanie organizatora, a także dopuszczenie do procedury wspólnych ofert kilku miast, regionów czy nawet więcej niż jednego kraju.

Reklama

Powołano również 10-osobową komisję, która będzie nadzorować proces wyboru organizatora igrzysk w 2036 roku. Szefową została Chorwatka Kolinda Grabar-Kitarovic, jedna z sześciu członków MKOl wchodzących w jej skład. Pozostali to Hiszpanka Marisol Casado, Chińczyk Lingwei Li, Mikee Cojuangco-Jaworski z Filipin, Dominikańczyk Luis Mejia Oviedo i Filomena Fortes z Wysp Zielonego Przylądka. Spoza członków MKOl w komisji znalazły się cztery osoby, m.in. szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Brazylijczyk Andrew Parsons i słynny przed laty kenijski biegacz Paul Tergat jako przedstawiciel Narodowych Komitetów Olimpijskich.

Trzy kandydatury

Do tej pory oficjalnie pojawiły się trzy kandydatury: meksykańska, gdzie igrzyska miałyby gościć w Guadalajarze, Meksyku, Monterrey i Tijuanie, indonezyjska, która zakłada, że impreza odbędzie się w Nusantarze, która w przyszłym roku ma zostać oficjalnie stolicą kraju, a także turecka z myślą o organizacji zawodów w Stambule.

Kilka innych krajów mocno rozważa przystąpienie do wyścigu o organizację największej sportowej imprezy globu za 13 lat. Jednym z nich jest Egipt jako przedstawiciel Afryki, która jeszcze nigdy nie gościła olimpijskich zmagań. W tym celu pod Kairem powstaje specjalny kompleks, nazwany miastem olimpijskim, aby zawody mogły być rozgrywane w jednym miejscu.

Z Azji nad kandydowaniem zastanawiają się południowokoreański Seul, wspólnie chińskie Chengdu i Chongqing, Ahmedabad z Indii oraz katarska Dauha.

Reklama

W Europie swoje kandydatury rozważają m.in. Węgrzy (Budapeszt), Włosi (Florencja-Bolonia) czy Dania (Kopenhaga). Planów wspólnej kandydatury - w związku z setną rocznicą igrzysk w Berlinie w 1936 roku - nie porzuciły Niemcy i Izrael, gdzie zawody mogłyby się odbywać w stolicy lub jakimś innym niemieckim mieście i Tel Awiwie.

Natomiast z Ameryki Północnej wstępne zainteresowanie przeprowadzeniem igrzysk w 2036 roku wyraziły wspólnie Toronto i Montreal.

Na razie nie wiadomo, kiedy gospodarz igrzysk 2036 roku będzie wybrany. W 2021 - przy okazji przełożonych o rok igrzysk w Tokio - MKOl ogłosił od razu organizatorów zarówno zawodów w 2028 roku, jak i kolejnych w 2032.