Po finiszu pod górę, gdzie peleton mocno się rozciągnął, Bauhaus wyprzedził Kolumbijczyka Alvaro Hodega (Deceuninck-Quick Step) oraz Francuza Hugo Hofstettera (Israel Start-Up Nation).

W czołówce klasyfikacji generalnej kolejność jest identyczna. Piąte miejsce, ze stratą siedmiu sekund do lidera, zajmuje Kwiatkowski, który zdobył trzy sekundy bonifikaty na lotnej premii w Krasnymstawie.

Reklama

Narodziny córeczki

Na starcie wyścigu w Lublinie Kwiatkowski mówił, że ostatnie dni były dla niego niezwykle, nie tylko ze względu na igrzyska olimpijskie w Tokio, gdzie zajął 11. miejsce, ale przede wszystkim dlatego, że został ojcem. Nie miał dużo czasu, żeby się nacieszyć córeczką Marysią.

W Tour de Pologne chcę pokazać się z jak najlepszej strony. Kluczowe będą etapy drugi, z metą pod górę w Przemyślu, oraz jazda indywidualna na czas w Katowicach - ocenił mistrz świata z 2014 roku.

Kwiatkowskiego wspiera bardzo silna ekipa Ineos Grenadiers, w składzie ze zwycięzcą Giro d’Italia 2020 Brytyjczykiem Tao Geogheganem Hartem i Michałem Gołasiem, który w tym sezonie kończy karierę i po raz ostatni startuje w Polsce.

Polak w ucieczce

Rozgrzewkowy, choć bardzo długi etap wyścigu z Lublina do Chełma (216 km) stał przez kilka godzin pod znakiem ucieczki trzech kolarzy: Michała Paluty z reprezentacji Polski, Jewgienija Fiodorowa z Kazachstanu (Astana-Premier Tech) oraz Amerykanina Seana Bennetta (Qhubeka). Oderwali się od peletonu już na pierwszych kilometrach, a potem między sobą dzielili punkty na lotnych i górskich premiach. Koszulkę najlepszego "górala" zdobył Paluta, natomiast w klasyfikacji aktywnych prowadzenie objął Fiodorow.

Uciekinierów doścignięto przed lotną premią w Krasnymstawie (176 km), na której doszło do pierwszej próby sił. Znakomicie rozprowadzany Kwiatkowski wygrał ją i zdobył trzy sekundy bonifikaty, minimalnie wyprzedzając Słoweńca Mateja Mohorica.

Reklama

Mocny finisz Hodega

W Chełmie, gdzie wyścig powrócił po 37 latach przerwy i gdzie kolarzy dopingowało bardzo dużo kibiców, peleton mocno się rozciągnął. W końcówce pod górę, ale nie tak stromą, jaka czeka kolarzy we wtorek w Przemyślu, zaatakował Hodeg. Kolumbijski sprinter uzyskał sporą przewagę, jednak na ostatnich metrach doścignął go i minimalnie wyprzedził Bauhaus.

27-letni Niemiec odniósł 16. zwycięstwo w zawodowej karierze, a trzecie w imprezie z cyklu World Tour. W 2017 i 2018 roku wygrał po jednym etapie w Criterium du Dauphine oraz w Abu Dhabi Tour. W Chełmie w nagrodę dostał kostkę brukową. Takie trofeum otrzymują zwycięzcy słynnego wyścigu klasycznego Paryż-Roubaix.

We wtorek drugi etap z Zamościa do Przemyśla (200,8 km).

Wyniki 1. etapu, Lublin - Chełm (216,4 km):

1. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious) - 5:01.24
2. Alvaro Hodeg (Kolumbia/Deceuninck-Quick Step)
3. Hugo Hofstetter (Francja/Israel Start-Up Nation)
4. Edward Theuns (Belgia/Trek-Segafredo)
5. David Dekker (Holandia/Jumbo-Visma)
6. Dion Smith (Nowa Zelandia/BikeExchange)
7. Jonas Rickaert (Belgia/Alpecin-Fenix)
8. Biniam Girmay Hailu (Erytrea/Intermarche-Wanty-Gobert)
9. Matej Mohoric (Słowenia/Bahrain Victorious)
10. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers)
...
49. Stanisław Aniołkowski (Polska)
58. Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe)
60. Łukasz Wiśniowski (Polska/Qhubeka)
65. Łukasz Owsian (Polska) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious) - 5:01.14
2. Alvaro Hodeg (Kolumbia/Deceuninck-Quick Step) strata 4 s
3. Jewgienij Fiodorow (Kazachstan/Astana-Premier Tech) ten sam czas
4. Hugo Hofstetter (Francja/Israel Start-Up Nation) 6
5. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) 7
6. Matej Mohoric (Słowenia/Bahrain Victorious) 8
7. Emils Liepins (Łotwa/Trek-Segafredo) 9
8. Edward Theuns (Belgia/Trek-Segafredo) 10
9. David Dekker (Holandia/Jumbo-Visma)
10. Dion Smith (Nowa Zelandia/BikeExchange)
...
51. Stanisław Aniołkowski (Polska)
60. Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe)
62. Łukasz Wiśniowski (Polska/Qhubeka)
67. Łukasz Owsian (Polska) ten sam czas