Wtorkowy etap z miejscowości Leitza do Viany miał długość prawie 208 km. Na trasie wyznaczono trzy górskie premie. Przed długi czas wydawało się, że do mety dojedzie na czele grupa śmiałków, która jednak systematycznie malała. Jeszcze niespełna pół kilometra przed metą prowadził samotnie Hiszpan Ibon Ruiz (Equipo Kern Pharma), ale został dogoniony przez peleton.

Reklama

Na mecie Alaphilippe, mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2020 i 2021 roku, uzyskał czas 5:04.35. Tuż za nim przyjechał kolejny Francuz Fabien Doubey (TotalEnergies), a trzeci finiszował Belg Quinten Hermans (Intermarche-Wanty-Gobert).

W czołówce klasyfikacji generalnej nie zaszły zmiany. Liderem pozostał triumfator poniedziałkowej "czasówki" Primoz Roglic. Słynny Słoweniec wyprzedza o pięć sekund 22-letniego Belga Remco Evenepoela (Quick-Step Alpha Vinyl), dwukrotnego medalistę mistrzostw świata w jeździe na czas (srebro w 2019 i brąz w 2021). To właśnie Evenepoel znakomicie rozprowadził na finiszu swojego kolegę z teamu - Alaphilippe'a.

Niewiele ekip chciało dzisiaj walczyć, myślałem, że ucieczka wytrzyma do końca... Ale ostatecznie cały nasz team wykonał kawał dobrej roboty, ostatnie zakręty Remco pokonał perfekcyjnie. Nie mogłem przegrać - przyznał zwycięzca wtorkowego etapu.

Majka plasuje się na 58. pozycji w klasyfikacji generalnej ze stratą 46 s do lidera.

Wyścig, odbywający się pod nazwą Itzulia Basque Country, składa się z sześciu etapów i zakończy się w sobotę. W ubiegłym roku imprezę zaliczaną do kategorii World Tour wygrał Roglic, który triumfował także w 2018 roku. W 2020 wyścig nie doszedł do skutku z powodu pandemii COVID-19.

Wyniki 2. etapu, Leitza - Viana (207,6 km)

1. Julian Alaphilippe (Francja/Quick-Step-Alpha Vinyl) 5:04.35
2. Fabien Doubey (Francja/TotalEnergies)
3. Quinten Hermans (Belgia/Intermarche-Wanty-Gobert)
4. Hugo Houle (Kanada/Israel-Premier Tech)
5. Orluis Aular (Wenezuela/Caja Rural-Seguros RGA)
6. Gotzon Martin (Hiszpania/Euskaltel-Euskadi)
...
76. Rafał Majka (UAE Team Emirates) - wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Primoz Roglic (Słowenia/Jumbo-Visma) 5:14.23
2. Remco Evenepoel (Belgia/Quick-Step-Alpha Vinyl) strata 5 s
3. Remi Cavagna (Francja/Quick-Step-Alpha Vinyl) 16
4. Geraint Thomas (W. Brytania/Ineos Grenadiers) 18
5. Adam Yates (W. Brytania/Ineos Grenadiers)
6. Aleksander Własow (neutralny/Bora-hansgrohe) - ten sam czas
...
58. Rafał Majka (Polska/UAE Team Emirates) 46