Knicks pokonali Los Angeles Lakers 4-3 w walce o mistrzowskie pierścienie, a decydujące spotkanie oglądał z trybun Madison Square Garden... 13-letni Spike Lee.

Reklama

"To są wspomnienia (z finału - PAP), których nigdy nie zapomnę. To był specjalny moment w historii Knicks" - powiedział Lee.

Siatka, według domu aukcyjnego prowadzącego licytację, została kupiona przez Lee za 69 184 dolarów, a trofeum, jakie otrzymał wówczas Holzman dla najlepszego szkoleniowca sezonu, za 31 517 dol. Natomiast mistrzowski pierścień trenera został sprzedany za 107 482 dol. W sumie rodzina przekazała 35 memorabiliów związanych z historią Knicks. Cały dochód wyniósł 319 341 dolarów.

Jednym z pomocników Holzmana na ławce w 1970 roku był... Phil Jackson, później legendarny szkoleniowiec Chicago Bulls i LA Lakers. Jako zawodnik, po kontuzji kręgosłupa w 1969 roku, przechodził rehabilitację i w trakcie rekonwalescencji został nieoficjalnym asystentem pierwszego trenera. Jackson ma w sumie 13 mistrzowskich pierścieni w NBA, w tym 11 jako szkoleniowiec (sześć z Bulls i pięć z Lakers).