W jednym z czterech turniejów kwalifikacyjnych, w Kownie, mieli w czerwcu (23-29 czerwca) zagrać Polacy.

Ich grupowymi rywalami w pierwszej fazie będą zespoły Angoli oraz mistrza Europy - Słowenii. W drugiej grupie będą rywalizować Litwa, Wenezuela i Korea Płd. Do igrzysk awansuje tylko zwycięzca turnieju.

Nowy termin kwalifikacji zawiera się między 22 czerwca i 4 lipca, a szczegółowy terminarz będzie ustalony po konsultacjach z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

Igrzyska w Tokio zaplanowane na 24 lipca - 9 sierpnia zostały przeniesione na rok 2021 (23 lipca – 8 sierpnia). W olimpiadzie wystąpi po 12 koszykarskich drużyn kobiecych i męskich. Kwalifikacje wśród kobiet zakończyły się w lutym.

W kwalifikacjach męskich o cztery bilety do Tokio rywalizować będą 24 drużyny w czterech miastach (Split, Kowno, Belgrad, Victoria). Awans wywalczą tylko zwycięzcy.

Biało-czerwoni prawo udziału zapewnili sobie w trakcie wrześniowych mistrzostw świata w Chinach, w których wywalczyli ósme miejsce. Grali nawet o bezpośredni awans na igrzyska, ale w ćwierćfinale ulegli późniejszemu złotemu medaliście - Hiszpanii 78:90, a następnie Czechom (84:94) i USA (74:87).

Bezpośredni awans na igrzyska z mundialu w Chinach wywalczyło siedem drużyn: Hiszpania oraz Argentyna, Francja, Australia, USA, Nigeria i Iran. Japonia weźmie udział w turnieju olimpijskim jako gospodarz.