Polacy po czterech kolejkach mają tylko jedno zwycięstwo i zamykają tabelę grupy D. Koszykarze Niemiec to liderzy (3-1), a Izrael jest drugi (2-2). Ostatnio, w lutym, Polska pokonała w Lublinie Estonię 70:68, zaś w listopadzie w tej samej hali uległa Niemcom 69:72.

Reklama

Oba spotkania będą decydować nie tylko o "być albo nie być" drużyny narodowej w drugim etapie kwalifikacji, ale i o pozycji Polski w eliminacjach do kolejnego Eurobasketu.

Wybraliśmy 16 zawodników, którzy przede wszystkim są zdrowi i chcą pomóc kadrze w zrobieniu dobrego wyniku. Niestety, wystąpiło sporo kontuzji i indywidualnych problemów, więc dobranie składu było w tym okienku bardzo trudne. Wierzę jednak, że ten zespół po raz kolejny pokaże charakter, wolę walki i determinację. Za tym pójdą też wyniki - powiedział Milicic, cytowany na stronie PZKosz.

Wśród powołanych zabrakło m.in. Aarona Cela, Aleksandra Dziewy, Damiana Kuliga, Marcela Ponitki. Nie ma też Jeremy'ego Sochana, który w USA przygotowuje się do draftu NBA.

Reklama

Po dłuższej przerwie do kadry wraca natomiast Mateusz Ponitka, który w marcu rozwiązał umowę z rosyjskim Zenitem St. Petersburg i od tego czasu pozostawał bez klubu. Z klubów zagranicznych powołania otrzymali też A.J. Slaughter i Aleksander Balcerowoski z Herbalife Gran Canaria, Michał Sokołowski z włoskiego Treviso czy grający ostatnio w Grecji Tomasz Gielo. W reprezentacji znalazł się także grający za oceanem w lidze NCAA Szymon Wójcik, syn nieżyjącego już wielokrotnego reprezentanta kraju Adama Wójcika.

Skład reprezentacji:
rozgrywający: Andrzej Mazurczak (Enea Zastal BC Zielona Góra), Jakub Schenk (King Szczecin/Union Tours Metropole Basket, Francja), A.J. Slaughter (Herbalife Gran Canaria, Hiszpania)
rzucający: Jakub Garbacz (Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski), Łukasz Kolenda (WKS Śląsk Wrocław), Filip Matczak (King Szczecin)
niscy skrzydłowi: Michał Kolenda (Trefl Sopot), Mateusz Ponitka, Michał Sokołowski (Nutribullet Treviso Basket (Włochy)
silni skrzydłowi: Tomasz Gielo (Peristeri Ateny, Grecja), Jakub Nizioł (Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz), Jarosław Zyskowski (Enea Zastal BC Zielona Góra)
środkowi: Aleksander Balcerowski (Herbalife Gran Canaria, Hiszpania), Dominik Olejniczak (BCM Gravelines Dunkierka, Francja), Mikołaj Witliński (Grupa Sierleccy Czarni Słupsk), Szymon Wójcik (UMBC, NCAA)