Medal pokonał 18 tysięcy kilometrów i w środę trafił w ręce 28-letniej Adams. Specjalna ceremonia z udziałem około dwóch tysięcy ludzi odbyła się w Auckland. Uczestniczył w niej m.in. gubernator generalny kraju Jerry Mateparae. Odegrany został hymn Nowej Zelandii.

Reklama

Finałowy konkurs pchnięcia kulą odbył się 6 sierpnia. Wygrała Ostapczuk, która w najlepszej próbie uzyskała 21,36 m. Wyprzedziła Adams - 20,70 i Rosjankę Jewgienię Kołodko - 20,48. Na czwartej pozycji uplasowała się Chinka Gong Lijiao - 20,22.

Klasyfikacja zmieniła się po tym, jak w organizmie białoruskiej lekkoatletki wykryto niedozwolone wspomaganie. Narodowy komitet olimpijski zdyskwalifikował ją na rok, a jej trenera Aleksandra Jefimowa na cztery lata, bowiem przyznał, że potajemnie dodawał do jedzenia zawodniczki zabroniony środek - metenolon (steryd anaboliczny), a ta nic o tym nie wiedziała.

W ten sposób Adams powtórzyła sukces z igrzysk w Pekinie (2008). W jej dorobku są też trzy wygrane w mistrzostwach świata - 2007, 2009 i 2011.