Lewandowski już wcześniej zapewnił sobie prawo startu na 800 m w halowych mistrzostwach świata w Sopocie. Wygrał mistrz świata z hali i otwartego stadionu, Etiopczyk Mohammed Aman z najlepszym wynikiem na świecie 1:45.08.

Reklama

Dobrze zaprezentowały się Polki startujące w biegu na 1500 m. Czwarte miejsce zajęła Renata Pliś z najlepszym wynikiem w sezonie 4:09.19, a piąta była Danuta Urbanik z wynikiem 4:10.07, który daje jej prawo startu w Sopocie. Pliś już wcześniej wypełniła minimum na halowe mistrzostwa świata. Pacemakerką w tym biegu była Angelika Cichocka, a wygrała pochodząca z Etiopii Szwedka Abeba Aregawi, która czasem 3:57.91 ustanowiła rekord kraju. Jej wynik to drugi najlepszy czas w historii; szybciej pobiegła tylko Etiopka Genzebe Dibaba, która w ubiegłą sobotę ustanowiła rekord świata.

Rafał Omelko wygrał bieg na 400 m. Czasem 46 sekund i 45 setnych nie tylko ustanowił nowy rekord życiowy, ale też wypełnił normę na halowe mistrzostwa świata, które na początku marca odbędą się w Sopocie.

W biegu 3000 metrów Łukasz Parszczyński zajął drugie miejsce; jego czas 7 minut 59 sekund i 9 setnych jest daleki od minimum na Sopot. Wygrał Youssouf Hiss Bachir z Dżibuti z wynikiem 7:52.75.

Genzebe Dibaba ustanowiła halowy rekord świata w biegu na 3000 m. Etiopka wygrała z czasem 8 minut, 16 sekund i 60 setnych. Poprzedni najlepszy wynik należał do jej rodaczki Meseret Defar i był gorszy aż o 7 sekund i 12 setnych. Drugie miejsce w Sztokholmie zajęła Kenijka Helen Obiri (8:29.99), a trzecie jej rodaczka Irene Jelagat (8:40.75).

Dziewiąta była Sofia Ennaoui; 18-letnia Polka wynikiem 9:06.27 ustanowiła rekord życiowy, który jest zarazem nowym halowym rekordem Polski i Europy juniorek. Ennaoui nie spełnia jednak normy na halowe mistrzostwa świata w Sopocie, która wynosi 9:00.00. Pacemakerką w tym biegu była Anna Rostkowska.

>>>Dramat Ireny Szewińskiej. Legenda lekkoatletyki walczy z nowotworem

Justyna Kasprzycka zajęła trzecie miejsce w konkursie skoku wzwyż. Zawodniczka AZS AWF Wrocław, która już wcześniej zapewniła sobie prawo startu w halowych mistrzostwach świata w Sopocie, skoczyła 1.92 m. Z najlepszym wynikiem w tym sezonie i nowym rekordem życiowym 2.01 m wygrała Maria Kuczina z Rosji. Drugie miejsce zajęła Emma Green Tregaro ze Szwecji, która skoczyła 1.96 m.

Nie udał się pierwszy w sezonie halowym start Annie Rogowskiej. Polka zaczęła od wysokości 4.42 m, ale 3-krotnie strąciła poprzeczkę. Wygrała Niemka Silke Spiegelburg z wynikiem 4.72; tyle samo skoczyła Nikoléta Kyriakopoúlou z Grecji i jest to najlepszy wynik na świecie. Trzecie miejsce zajęła Jiřina Svobodova z Czech, która skoczyła 4.64 m.

>>>Lekarze popełnili błąd. Ze zdrowiem Anny Rogowskiej nie jest tak źle