Wracającą do formy po kontuzji czwartą oszczepniczkę ostatnich igrzysk olimpijskich wyprzedziło także 12 zawodniczek grupy A.

W tej konkurencji startowało 31 zawodniczek, a do finału zakwalifikowało się 12. Tylko dwie zdołały uzyskać rezultat lepszy niż 63,50 - Chinka Lyu Huihui i Niemka Christin Hussong.

Finał zaplanowano na wtorek na godzinę 20.20.

Dwie Polki w półfinale biegu na 400 m

Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic zakwalifikowały się do półfinału biegu na 400 m na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dausze. Odpadła Anna Kiełbasińska.

Z każdej serii eliminacyjnej do półfinału kwalifikowały się po trzy najlepsze zawodniczki, a stawkę uzupełniło sześć z najlepszymi czasami. Ostatnia w tym drugim gronie była Kubanka Roxana Gomez - 51,85.

Baumgart-Witan uzyskała 51,34 i zajęła drugie miejsce w swojej serii, ale później za przekroczenie linii zdyskwalifikowano Amerykankę Shakimę Wimbley i Polka awansowała na pierwsze. Święty-Ersetic uplasowała się na drugiej pozycji w swoim biegu rezultatem 51,34. Kiełbasińska miała 52,25 i była piąta w swojej serii, a 33. ogólnie.

Półfinały rozpoczną się o godzinie 19.50 we wtorek, a finał zaplanowano na czwartek na 22.50.

Pech Damiana Czykiera

Damian Czykier nie wystartował w poniedziałkowych eliminacjach biegu na 110 m ppł podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze. Zawodnik Podlasia Białystok zmaga się z kłopotami żołądkowymi.

Dzień wcześniej dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki potwierdził, że Czykier z powodu problemów jelitowych znalazł się w szpitalu. Sytuacja miała miejsce w sobotę, po badaniach został wypuszczony ze szpitala i noc spędził już w hotelu. Decyzja o tym, czy wystąpi w poniedziałek zapadnie tuż przed rywalizacją - dodał wówczas Kęcki.

Ostatecznie okazało się, że 27-letni zawodnik nie zdołał wrócić do dyspozycji, która pozwoliłaby mu na występ.

Mistrzostwa świata zakończą się 6 października. Dotychczas Polacy wywalczyli jeden medal - srebrny w rzucie młotem zdobyła Joanna Fiodorow.