Na starcie staną m.in. dwukrotna mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Barbora Spotakova, kulomiot Tomas Stanek i sprinter Pavel Maslak. W 170 innych czeskich miastach odbędą się też zawody dla dzieci i młodzieży.

Reklama

Szef World Athletics Sebastian Coe pochwalił inicjatywę. Dziękuję wam za kreatywność i odwagę, by w tych trudnych czasach znaleźć sposób na zdrową rywalizację - zwrócił się do czeskiego związku. Szczególnie spodobało mu się, że startować będą lekkoatleci każdej kategorii wiekowej, a także ci najbardziej utytułowani.

W Czechach od 25 maja jest dopuszczona organizacja imprez sportowych na świeżym powietrzu, w których może uczestniczyć do 300 osób.

W normalnych warunkach sezon lekkoatletyczny trwałby już w pełni. Tak jednak nie jest z powodu pandemii koronawirusa, która wywróciła do góry nogami sportowy kalendarz. Międzynarodowe mityngi mają wrócić w sierpniu. Właśnie wówczas rozpocznie się też prestiżowy cykl Diamentowej Ligi.

Na całym świecie na Covid-19 zachorowało już ponad sześć milionów osób. W Czechach zanotowano 9200 przypadków i 319 zgonów.