W tych zawodach wystartowało siedem czołowych drużyn narodowych należących do Superligi, w 2023 rywalizacja toczyć się będzie na wszystkich czterech poziomach.

Reklama

Jestem zachwycony i zaszczycony mogąc ogłosić, że województwo śląskie ponownie będzie gościć najlepszych lekkoatletów Europy na Stadionie Śląskim. To kolejny wyraz uznania oraz docenienia pracy i kierunku, który kilka lat temu obraliśmy. Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata. Tylko w tym roku odbyły się u nas cztery wielkie międzynarodowe imprezy z udziałem najlepszych lekkoatletów – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, cytowany w komunikacie urzędu.

W ramach umowy między European Athletics, Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Województwem Śląskim, po raz pierwszy w historii zawody wszystkich lig DME zostaną rozegrane w jednym miejscu, na Stadionie Śląskim.

Od dłuższego czasu planowaliśmy, aby DME stały się kluczową częścią Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Tegoroczna edycja Superligi, która odbyła się na Śląsku, okazała się ogromnym sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym, dlatego podjęliśmy decyzję, iż pierwsza, historyczna edycja mistrzostw obejmująca wszystkie ligi i odbywająca się pod egidą Igrzysk Europejskich ponownie odbędzie się na Stadionie Śląskim – wyjaśnił prezydent European Athletics Dobromir Karamarinow.

Reklama

Impreza odbędzie się w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023. Chorzowska arena gościła w maju 2021 także nieoficjalne sztafet.

Zagwarantujemy drużynową rywalizację lekkoatletyczną na najwyższym poziomie, na Śląsk przyjadą najlepsi lekkoatleci Europy. Dla Stadionu Śląskiego będzie to także doskonały sprawdzian organizacyjny przed mistrzostwami Europy w 2028 roku – podkreślił dyrektor generalny European Athletics Christian Milz.

Europejskie Igrzyska Olimpijskie odbędą się po raz trzeci - w 2015 ich gospodarzem było Baku, cztery lata później Mińsk, w 2023 impreza odbędzie się w Polsce.

W 2028 roku Chorzów będzie gościł lekkoatletyczne ME. Władze regionu złożyły też aplikację o organizację na Stadionie Śląskim mistrzostw świata w 2025.