Tytuł filmu to nazwa profilu tyczkarza w mediach społecznościowych.

Reklama

Gościem specjalnym, na osobiste życzenie tyczkarza będzie legendarny alpejczyk Ingemar Stenmark.

Zaprosiłem go, ponieważ zawsze był moim idolem. Opowiadała mi o nim mama i babcia, a w USA wszyscy wiedzieli kim jest ten niesamowity Szwed. To dla mnie największy szwedzki sportowiec i na nim się wzoruję, jak mieć stalowe nerwy i koncentrację i jak wygrywać - powiedział Duplantis dziennikowi ”Aftonbladet”.

Stenmark z kolei wyjawił, że od zawsze interesował się skokiem o tyczce, a w dzieciństwie nawet próbował go uprawiać. Przyznał, że mieszkając w Tarnaby z kolegą ze szkoły, a później z alpejskiej reprezentacji Stigiem Strandem sami robili tyczki z brzozy i skakali na podwórku. Osiągnął wtedy wysokość 3,20, ale już przeważały narty, którym się całkowicie poświęcił.

Stwierdził, że premiera z czerwonym dywanem jak najbardziej się Duplantisowi należy, ponieważ teraz to jego młodszy kolega sportowiec rozsławia Szwecję na świecie. Spotkałem go na ulicy w Sztokholmie i wręcz bije od niego blask gwiazdy największego formatu - podkreślił Stenmark.

Reklama

Reżyserem filmu jest Amerykanin Brennan Robideaux, pochodzący tak jak tyczkarz z Lafayette w Luizjanie, który przez ostatnie pięć lat obserwował karierę tyczkarza z bliska. W filmie pojawia się wiele zdjęć i filmów archiwalnych z zasobów rodzinnych, przeplatanych najważniejszymi wydarzeniami, jak zdobywanie złotych medali mistrzostw świata i Europy oraz olimpijskiego w Tokio, a także pięć rekordów świata.

Urodzony w USA 22-letni tyczkarz posiada z racji pochodzenia matki podwójne obywatelstwo i od 2015 roku reprezentuje Szwecję.

Poza złotym medalem ME i obroną tytułu z Berlina (2018) jest mistrzem olimpijskim z Tokio. Zdobył też złote medale w tegorocznych halowych w Belgradzie oraz halowych mistrzostwach Europy w Toruniu (2021). Jest złotym medalistą tegorocznych w Eugene, gdzie ustanowił rekord świata wynikiem 6,21.

Stenmark, uważany za jednego z najlepszych narciarzy alpejskich świata w historii, zdominował w latach 70-80. ubiegłego wieku tę dyscyplinę, wygrywając Puchar Świata w klasyfikacji generalnej trzy razy i odnosząc 86 indywidualnych zwycięstw. Zdobył też 16 małych kryształkowych kul w slalomie i gigancie. Jest też dwukrotnym mistrzem olimpijskim z Lake Placid (1980) oraz pięciokrotnym mistrzem świata.

Zbigniew Kuczyński