Oleg Michejew ze Sprawiedliwej Rosji zwrócił się w tej sprawie do premiera Dmitrija Miedwiediewa i rządzącego w Sewastopolu Alesieja Czałyja. Chce, by kandydatura Sewastopola została zgłoszona do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego tak, by miasto mogło się starać o prawo organizacji letnich igrzysk w 2024 roku.

Reklama

Zdaniem Michejewa, organizacja zawodów nie tylko wpłynie na bliższą współpracę Krymu i Rosji, ale też pozwoli rozbudować sieć komunikacyjną między republiką a resztą kraju oraz pozytywnie wpłynie na wizerunek i pozwoli ściągnąć nowych inwestorów. A sukces organizacyjny w Soczi pokazał, że Rosja bez problemu poradzi sobie z organizacją tego rodzaju imprezy - donoszą "Izwiestia". Poza tym deputowany argumentuje, że poziom życia na Ukrainie był niższy niż w Rosji, dlatego trzeb zrobić wszystko, by mieszkańcy Krymu poczuli się pełnowartościowymi obywatelami.

Zgłoszenia kandydatów na organizatorów letnich igrzysk w 2024 roku MKOl będzie przyjmował do 2015 roku, Rosja ma więc rok na przygotowanie wniosku. Wyniki zostaną ogłoszone w 2017 roku.

- Jeszcze za wcześnie, by mówić o zgłoszeniach do organizacji igrzysk w 2024 roku. Nie zastanawialiśmy się jeszcze nad odpowiedzią na pytanie, które rosyjskie miasto wystawimy. Jednakże Sewastopol oczywiście zostanie wzięty pod uwagę, a zgłoszenia jego dotyczące rozpatrzone - stwierdził pytany przez "Izwiestia" minister sportu, Witalij Mutko. Gazeta przypomina, że w dyskusjach pojawiała się kandydatura Petersburga, rodzinnego miasta Władimira Putina.

Zdaniem "Izwiestii", na korzyść Rosji może działać sukces igrzysk w Soczi, które - jak jest podkreślane - zapisały się w pamięci świata wspaniałymi ceremoniami otwarcia i zamknięcia, oraz pierwszym miejscem Rosji w klasyfikacji medalowej. Jednak nie ma już mowy o tym, że koszty organizacji imprezy znacznie przekroczyły wstępne przewidywania i wiązały się w znacznej mierze ze zniszczeniami poczynionymi w środowisku naturalnym. To, ile kosztowały igrzyska w Soczi, policzył znany opozycyjny bloger Aleksiej Nawalny. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>