Po raz pierwszy w dziejach „Wielkiej Pętli” w wyścigu pojedzie afrykańska grupa. To zespół MTN-Qhubeka z RPA, a w składzie znalazło się trzech kolarzy z tego kraju, dwóch Erytrejczyków, Norweg, Amerykanin, Brytyjczyk i Belg. Zawodnik tej drużyny, 21-letni Erytrejczyk Merhawi Kudus będzie najmłodszym uczestnikiem tegorocznych zmagań. Najstarszym - 41-letni Włoch Matteo Tossato z Tinkoff-Saxo.

Reklama

Również po raz pierwszy w historii, w internecie będzie można śledzić aktualną pozycję każdego zawodnika w trakcie całej trzytygodniowej rywalizacji. Będzie to możliwe dzięki umieszczonemu pod siodełkiem lokalizatorowi GPS, który dostarczy dokładne informacje do bazy danych. Rozwiązanie, które testowane było podczas czerwcowego Criterium du Dauphine, udostępni firma Dimension Data.

Po 8 latach na Tour de France wracają bonifikaty. Otrzyma je najlepsza trójka na wszystkich etapach z wyjątkiem odcinków jazdy na czas. Triumfator dostanie 10 sekund, drugi 6 sekund, a trzeci 4 sekundy.

Na trasie Touru pojawi się czterech Polaków: Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś (obaj Etixx-Quick Step), oraz Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18).

Tegoroczna „Wielka Pętla” zakończy się 26 lipca na Polach Elizejskich w Paryżu.