W porannej, eliminacyjnej sesji zawodów w Kazaniu padły dwa rekordy Polski, a obie sztafet 4x100 m stylem dowolnym wywalczyły awans do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro; ponadto męska sztafeta 4x100 popłynie w finale. Do finału 400 m st. dowolnym wszedł Wojciech Wojdak.

Reklama

Paweł Korzeniowski, Kacper Majchrzak, Jan Hołub i Konrad Czerniak uzyskali siódmy czas eliminacji w sztafecie 4x100 m - 3:15.18. Tym samym nie tylko wywalczyli prawo startu na igrzyskach w Rio (12 najlepszych sztafet), ale też awans do popołudniowego finału, do którego nie weszły m.in. stafety USA i Australii.

Polki, płynące w składzie Katarzyna Wilk, Alicja Tchórz, Aleksandra Urbańczyk i Anna Dowgiert zajęły w swojej serii szóste miejsce, a czas 3:40.89 to wynik lepszy od dotychczasowego rekordu kraju o blisko 9 sek. (3:49.86). Był to zarazem 12. czas eliminacji, co oznacza, że Polki nie weszły do finału, ale również zapewniły sobie prawo występu na igrzyskach w Brazylii.

Zarówno w męskiej, jak i kobiecej sztafeta 4x100 m stylem dowolnym reprezentanci Polski nie startowali dotychczas na igrzyskach olimpijskich.

W konkurencjach indywidualnych Konrad Czerniak poprawił o 0.03 sek. własny rekord kraju i z wynikiem 23.38 sek. awansował do popołudniowych półfinałów rywalizacji na 50 m stylem motylkowym. Był to czwarty czas eliminacji.

Reklama

W eliminacjach 400 m stylem dowolnym Wojciech Wojdak, który debiutuje na mistrzostwach świata, ustanowił rekord życiowy wynikiem 3:46.67 i był to piąty czas eliminacji. Polak zapewnił sobie awans do wieczornego finału. Mimo rekordu życiowego (3:47.59) do finału tej konkurencji nie wszedł Filip Zaborowski, który miał 12. czas eliminacji.

Reklama

W eliminacjach 100 m stylem klasycznym Marcin Stolarski uzyskał 33. wynik tej fazy (1:01.98) i nie wszedł do półfinałów.

W sesji popołudniowej pierwszego dnia konkurencji pływackich rozgrywanych na basenie na mistrzostwach świata w pływaniu odbędą się 4 finały; dwa z udziałem Polaków - 400 m mężczyzn i męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym.