Adams przypomniał, że przewodniczący MKOl Thomas Bach już wiele lat temu wiele razy opowiadał się za takim rozwiązaniem, Zdaniem Bacha aktualnie obowiązujące przepisy różnych federacji sportowych krajowych i międzynarodowych, przewidujące po pierwszym przypadku wykrycia dopingu kary od roku do czterech lat, nie ułatwiają walki z coraz bardziej narastającym problemem.

"Już kilka razy podjęte były próby zaostrzenia przepisów, ale te inicjatywy nie zakończyły się sukcesem. Konieczna jest zmiana przepisów aktualnie obowiązujących w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu, gdyż przy obecnym stanie nie jest to możliwe" - powiedział Adams.

Rzecznik MKOl dodał, że wprowadzenie dożywotnich zakazów może być najlepszą drogą do powstrzymania fali dopingu, jaka szerzy się w wielu dyscyplinach.

"Obecnie zawodnicy wiedzą, że mogą zaryzykować i choć wpadną, to po kilku latach nie stracą na zawsze szansy walki na sportowych arenach. W Rio po pierwszej dyskwalifikacji wystartują +głośni narkotykowi dopingowicze+ Amerykanie Justin Gatlin i LaShawn Merritt i są poważnymi kandydatami do medali" - dodał Adams.

Funkcjonariusz MKOl jako inny przykład podał brytyjskiego sprintera Dwaina Chambersa, który wygrał przed CAS proces z zarodowym komitetem olimpijskim (BOA) i mógł wystąpić w 2012 roku w igrzyskach w Londynie.

"Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której światowe środowisko sportowe zaakceptuje ten projekt. Aby walczyć z dopingiem, trzeba mieć do tego skuteczne narzędzia prawne. CAS musi być w tym względzie naszym sojusznikiem" - zakończył Adams.