Kwota przeznaczona na organizację igrzysk w Brazylii była o ok. 9 mld dolarów mniejsza niż ta, którą wydano na przygotowanie olimpijskich zmagań w Londynie w 2012 roku. Wciąż jednak ponad dwukrotnie przekracza średnią sumę (5,2 mld USD) przekazywaną na letnie igrzyska według badań przedstawicieli Uniwersytetu Oksfordzkiego i uczelni Said Buisness School z 2015 roku.

Reklama

W raporcie AGLO zaznaczono, że ok. 7,3 mld reali z budżetu igrzysk zostało wydanych na obiekty sportowe. Portal "The Globo" informował z kolei, że na infrastrukturę przeznaczono 26,7 mld, a kolejne 9,2 mld pochłonęły koszty operacyjne.

Władze Rio de Janeiro były krytykowane za brak rozsądnego planu dotyczącego zagospodarowania infrastruktury przygotowanej z myślą o igrzyskach.

Zarządzanie spuścizną po tym wydarzeniu sportowym nie jest łatwe. Londynowi zajęło to dwa lata, a nadal wkładają w nią publiczne pieniądze. Nawet więc jeśli nie sprostaliśmy wszystkim oczekiwaniom, to ulgę przynosi fakt, że nie jako pierwsi mamy z tym problem - zaznaczył szef AGLO Paulo Marcio Dias Mello.