Poprzednio złoty medal ME polscy szermierze zdobyli dziewięć lat temu w Lipsku i była to również drużyna szpadzistek, w składzie m.in. z Trzebińską (wówczas pod panieńskim nazwiskiem Nelip) i Piekarską.

Reklama

W 1/8 finału podopieczne trenera Bartłomieja Języka, które były najwyżej rozstawionym zespołem, wygrały z Belgijkami 45:22, a w ćwierćfinale pokonały Węgierki 40:29.

W półfinale czekały na nie Francuzki, z którymi przed rokiem w Nowym Sadzie przegrały finał jednym trafieniem.

Tym razem pojedynek również był bardzo wyrównany, choć z nieznaczną przewagą Polek. Po siódmej rundzie na tablicy wyników pojawił się remis 28:28. W ósmej walce Zamachowska była o dwa trafienia lepsza od mistrzyni kontynentu Coraline Vitalis, rewanżując się jej za porażkę w 1/8 finału zmagań indywidualnych, a sukces przypieczętowała Trzebińska, która pokonała Auriane Mallo aż 11:5 i ustaliła rezultat na 45:37.

Reklama

Finał z Rosjankami, z którymi jednym trafieniem przegrały w 1/4 finału ubiegłorocznych mistrzostw globu w chińskim Wuxi, długo nie układał się po myśli biało-czerwonych. Sporo kłopotów sprawiła im 35-letnia Ljubow Szutowa, która największe sukcesy, z mistrzostwem świata na czele, świętowała dekadę temu.

Reklama

Po sześciu z dziewięciu walk było 15:13 dla "Sbornej". Wtedy trener Polek zdecydował się na zmianę i Piekarską zastąpiła Renata Knapik-Miazga. Roszada okazała się skuteczna, gdyż dwukrotna indywidualna brązowa medalistka ME doprowadziła do remisu 17:17. Później Zamachowska zremisowała z Szutową 2:2 i na planszy pojawiły się Trzebińska oraz Wioletta Kołobowa.

Szósta w światowym rankingu Rosjanka mozolnie wypracowała sobie trzypunktową przewagę, ale Polka - wzorem turnieju indywidualnego - okazała się mistrzynią końcówki. Od stanu 22:25 w ciągu ostatnich 30 sekund odrobiła trzy trafienia i konieczna była dogrywka. Priorytet wylosowała Kołobowa, co oznaczało, że Trzebińska musiała zadać trafienie, by zwyciężyć. I udało się.

"Wielkie brawa dla naszych Pań" - napisał na Twitterze minister sportu Witold Bańka.

Obecny w Duesseldorfie dyrektor sportowy PZSzerm., a w przeszłości znakomity florecista Ryszard Sobczak zwrócił uwagę, że od pierwszego meczu z Belgią w drużynie panowała wielka koncentracja i mobilizacja.

"Począwszy od trenera przez wszystkie zawodniczki. Pełen profesjonalizm. A cały turniej był pokazem świetnej zespołowej roboty i potwierdzeniem powiedzenia +jedna za wszystkich, wszystkie za jedną+. Dziewczyny świetnie się uzupełniały, gdy jedna miała moment słabości, za chwilę koleżanka nadrabiała" - powiedział PAP Sobczak.

"To po prostu jest świetna drużyna z mądrym szkoleniowcem, który nie boi się podejmować decyzji, nawet trudnych, jak zmiana w finale. A jak się ma taką liderkę jak Ewa Trzebińska, to można wygrać z każdym" - dodał prezes związku Adam Konopka.

Polskie szpadzistki mają bardzo udany sezon. Zaczęły go od drugiego miejsca w zawodach Pucharu Świata w Hawanie, później było zwycięstwo w Barcelonie, szósta pozycja w chińskim Chengdu oraz ponowny triumf w Dubaju. Dzięki temu awansowały na drugą lokatę w światowym rankingu, na której po sukcesie w Duesseldorfie jeszcze się umocnią. Czołowe cztery ekipy z tego zestawienia na 31 marca 2020 zapewnią sobie prawo startu w igrzyskach w Tokio.

"Na razie w zawodach zaliczanych do rankingu olimpijskiego mają dziewczyny +maksa+. Wygrały jeden turniej PŚ i teraz dołożyły zwycięstwo w ME. W lipcowych MŚ będą +bronić+ siódmego miejsca sprzed roku. Wszystko, co wyżej, będzie dla nich na plus. Dobry start w Budapeszcie sprawi, że jedną nogą będą już w Tokio" - tłumaczył Konopka.

Polscy szermierze wywalczyli w Duesseldorfie dwa medale, gdyż indywidualnie brąz zdobyła Trzebińska. W klasyfikacji medalowej zajęli piąte miejsce, za Rosją, Francją, Włochami i Niemcami, którzy po jedyne złoto też sięgnęli ostatniego dnia zmagań za sprawą drużyny szablistów. W tej konkurencji biało-czerwoni nie startowali.

Łącznie w ME, które są rozgrywane od 1981 roku, polscy szermierze wywalczyli 81 medali. Na ten dorobek składa się: 17 złotych, 23 srebrne i 41 brązowych (indywidualnie - 48; 9-9-30; drużynowo - 33; 8-14-11).

Wyniki:
- szpada kobiet drużynowo
półfinały
Polska - Francja 45:37
Rosja - Włochy 36:35 po dogr.
o 3. miejsce
Włochy - Francja 45:38
finał
Polska - Rosja 26:25 po dogr.
kolejność:
1. Polska
(Ewa Trzebińska, Aleksandra Zamachowska, Renata Knapik-Miazga, Magdalena Piekarska)
2. Rosja
3. Włochy
4. Francja
5. Ukraina
6. Niemcy
7. Estonia
8. Węgry
- szabla mężczyzn drużynowo
półfinały
Niemcy - Włochy 45:42
Węgry - Rumunia 45:40
o 3. miejsce
Włochy - Rumunia 45:35
finał
Niemcy - Węgry 45:43
kolejność:
1. Niemcy
2. Węgry
3. Włochy
4. Rumunia
5. Francja
6. Rosja
7. Gruzja
8. W.Brytania
...
Polacy nie startowali