Regres jest aż nadto widoczny. Jeszcze w 2015 roku w MŚ w Kazaniu biało-czerwoni wywalczyli trzy medale (srebrny Radosław Kawęcki, brązowe Jan Świtkowski i Konrad Czerniak), rok później jednak igrzyska w Rio de Janeiro zakończyły się klapą.

Reklama

Z MŚ 2017 w Budapeszcie pływacy przywieźli już tylko jeden medal - srebrny Wojciecha Wojdaka, a rok temu w mistrzostwach Europy w Glasgow po raz pierwszy od 1999 r. żadnemu z Polaków nie udało się stanąć na najwyższym stopniu podium.

Czasy, kiedy na takich imprezach zdobywaliśmy po kilka medali na jakiś okres się skończyły. Dlatego teraz każdy nasz medal byłby wielkim sukcesem. To zawody, które odpowiedzą nam na pytanie, w jakim miejscu jesteśmy rok przed igrzyskami, bo do Tokio pojadą zawodnicy z tego grona – przyznał prezes PZP Paweł Słomiński wręczając powołania na MŚ.

W najlepszej dziesiątce tegorocznego światowego rankingu jest tylko Paweł Juraszek, który legitymuje się dziewiątym wynikiem na 50 m stylem dowolnym. O optymizm jest więc bardzo trudno.

Aż 22-osobowa kadra związana jest z rywalizacją sztafet. PZP zdecydował zwiększyć reprezentację o zawodników, którzy nie wypełnili indywidualnego minimum, ale są ich członkami. Wszystko dlatego, że 12 najlepszych zespołów MŚ w każdej konkurencji drużynowej zapewni sobie prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach.

Utytułowani Kawęcki czy Czerniak prawdopodobnie swoje najlepsze lata mają już za sobą i o kolejny indywidualny sukces będzie im ciężko, ale sztafetom w spełnieniu olimpijskiego marzenia wciąż są w stanie wydatnie pomóc.

Wojdak dwa lata temu srebrny medal zdobył na 800 m stylem dowolnym, czyli konkurencji, której w wydaniu męskim do niedawna nie było w olimpijskim programie. Kilka tygodni przed jego sukcesem włączono ją jednak do tokijskich zmagań i teraz rywalizacja w niej jest znacznie trudniejsza. Po raz ostatni na najwyższym stopniu podium MŚ polski pływak stanął w 2007 roku. W Melbourne dokonali tego Mateusz Sawrymowicz (1500 m stylem dowolnym) i Przemysław Stańczyk (800 m stylem dowolnym).

Mistrzostwa potrwają do 28 lipca.

Reprezentacja Polski na MŚ w pływaniu w Gwangju:

kobiety: Weronika Hallmann, Zuzanna Herasimowicz (AZS AWF Warszawa), Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), Katarzyna Wasick, Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice), Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź), Paulina Nogaj (Wodnik Radom), Marta Klimek (Unia Oświęcim), Aleksandra Polańska (GOS Raszyn);

mężczyźni: Radosław Kawęcki, Wojciech Wojdak (obaj AZS AWF Warszawa), Konrad Czerniak, Jan Świtkowski, Jan Hołub (wszyscy AZS UMCS Lublin), Paweł Juraszek (Dziewiątka Dzierżoniów), Kacper Majchrzak (Warta Poznań), Jakub Kraska (AZS Łódź), Przemysław Gawrysiak (Omega Kleszczów), Jan Kałusowski (Trójka Łódź), Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław), Jakub Skierka (TP Zielona Góra).