Organizatorzy przygotowali łącznie 13 tys. miejsc na biegi na 5 oraz 10 kilometrów i limit ten został wyczerpany w połowie lipca. To rekordowa liczba. Przed rokiem pakietów było o tysiąc mniej, a bieg ukończyło 10,4 tys. osób.

Reklama

Jeszcze wcześniej, w czerwcu, skończyły się zapisy na 6. Bieg PAST-y, który tradycyjnie odbędzie się w sobotnie przedpołudnie. PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec, wzniesiony w latach 1906–08 przy ul. Zielnej. Bieg po schodach z udziałem 750 uczestników ma upamiętniać walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku.

Jestem bardzo wdzięczny, że biegacze kolejny raz chcą uczcić bohaterów tamtych czasów i przywołać w pamięci wydarzenia sprzed 75 lat - powiedział prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bieg Powstania Warszawskiego jest częścią organizowanej przez miasto triady, w skład której wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. W tym roku przygotowano trzy specjalne medale, które złożone w całość utworzą mapę Polski.

Triada biegowa pozwala obchodzić ważne historycznie rocznice radośnie, na sportowo. Realizując nasze hasło "Zabiegaj o pamięć" w sobotę oddamy hołd powstańcom - podkreśliła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. Jak dodała, łącznie w trzech tegorocznych biegach weźmie udział 43 tys. osób.

Bieg na 5 km rozpocznie się o godz. 20.30, a na 10 km - pół godziny później. Start zlokalizowano na ulicy Bonifraterskiej, a metę na Konwiktorskiej. Uczestnicy pobiegną m.in. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Czerniakowską i Wybrzeżem Gdańskim. W wielu miejscach przygotowano rekonstrukcje historyczne.

Już po raz 29. będziemy uczyć, przede wszystkim młodzież, o Powstaniu Warszawskim. To wspaniały bieg, w trakcie którego wieczorem na Starym Mieście, gdzie toczyły się najcięższe walki, panuje wyjątkowa atmosfera - dodał dyrektor Biura Sportu m.st. Warszawy Janusz Samel, zachęcając mieszkańców do kibicowania na trasie.