Wywalczenie przez Korakaki, wówczas 19-latkę, złotego medalu w pistolecie 25 m było jedną z niespodzianek igrzysk 2016 r.

Reklama

Sztafetę, która przez tydzień będzie przemierzać Grecję zakończy także kobieta - będzie to mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w skoku o tyczce Jekaterini Stefanidi. Ceremonia przekazania ognia delegacji Japonii odbędzie się 19 marca w Atenach na historycznym Stadionie Panateńskim, zbudowanym w czwartym wieku przed nasza erą, a zrekonstruowanym na pierwsze igrzyska doby nowożytnej w 1896 r.

Ogniem wznieconym w starożytnej Olimpii będą się opiekować podczas lotu z Grecji do Japonii trzykrotna mistrzyni olimpijska w zapasach Saori Yoshida oraz judoka Tadahiro Nomura, trzykrotny złoty medalista igrzysk. Ceremonia powitania w "Kraju Kwitnącej Wiśni" odbędzie się 20 marca w bazie powietrznej w Matsushimie.

Sztafetę w kraju gospodarza olimpiady rozpoczną 26 marca japońskie złote medalistki mistrzostw świata w piłce nożnej z 2011 roku. Bieg wystartuje z piłkarskiego centrum treningowego w Fukushimie, mieście, które wskutek tsunami z 2011 roku zostało dotknięte jeszcze jedną tragedią - awarią elektrowni atomowej. Łącznie sztafeta, w której weźmie udział około 10 tysięcy osób, będzie przemierzać Japonię przez 121 dni i dotrze do wszystkich 47 prefektur.

Igrzyska w Tokio rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia 2020. Paraolimpiada rozgrywana będzie od 25 sierpnia do 6 września.