"Ta decyzja jest elementem naszych wysiłków, by zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji nowego koronawirusa" - zaznaczyli organizatorzy.

Reklama

Jak podali, rozpoczęcie szkolenia przesunięto najwcześniej na maj.

Około 80 tysięcy wolontariuszy będzie pracować podczas igrzysk w Tokio. O udział w imprezie w tej roli aplikowało ponad 200 tys. chętnych, z czego około 1/3 to osoby spoza Japonii.

Jednocześnie organizatorzy zapewnili, że los samych zmagań olimpijskich, które zaplanowane są w dniach 24 lipca - 9 sierpnia, nie jest zagrożony.

"W ogóle nie rozważamy odwołania igrzysk. Przełożenie szkolenia wolontariuszy nie będzie miało wpływu na ogólne przygotowania do tej imprezy" - zastrzeżono.

Przyznano jednak, że może dojść jeszcze do zmian odnośnie wydarzeń dotyczących igrzysk.

"Zgodnie z polityką rządu w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych będziemy oceniać każde związane z igrzyskami wydarzenie indywidualnie" - podkreślono.

Według danych komisji do piątku w całych Chinach kontynentalnych potwierdzono ponad 75 tys. zakażeń, z czego 2236 osób zmarło, a ponad 16 tys. wypisano już ze szpitali. W Japonii odnotowano trzy ofiary śmiertelne i ponad 700 zarażonych.