Tak jak wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie popieramy decyzję MKOl. Ta solidarność i jedność olimpijska wybrzmiała dziś bardzo mocno. Wszyscy dostaliśmy zapewnienie, że wszelkie decyzje – ważne dla naszych sportowców – będą zapadały szybko i sprawnie – powiedział Kraśnicki po wideokonferencji prowadzonej przez przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha.

Reklama

Sytuacja jest trudna i problematyczna. Jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski wielokrotnie podkreślał, że na radykalne decyzje jest za wcześnie oraz że zawsze będzie kierował się odpowiedzialnością – dodał szef PKOl.

W wideokonferencji zorganizowanej przez MKOl uczestniczyli prezesi i przedstawiciele Narodowych Komitetów Olimpijskich z Europy oraz przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Janez Kocijancic.

Komitety przedstawiły stan przygotowań do igrzysk w swoich krajach oraz poinformowały o problemach, jakie wystąpiły w związku z odwołaniem kwalifikacji olimpijskich. Polski Komitet Olimpijski skierował do MKOl pytania, między innymi: czy rozważana jest zmiana terminu igrzysk olimpijskich oraz jaki jest plan rozwiązania problemów związanych ze zdobywaniem kwalifikacji przez sportowców?

Reklama

Bach ponownie podkreślił, że MKOl umożliwi sportowcom sprawne zdobywanie kwalifikacji olimpijskich, a decyzja o odwołaniu lub przełożeniu igrzysk w Tokio jest w tym momencie przedwczesna.

W tym momencie za wcześnie na spekulacje o zmianie terminu. Przygotowujemy się do igrzysk. Zrobimy wszystko, by odbyły się w zaplanowanym terminie. Mamy pełne wsparcie rządu Japonii i Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020. We współpracy z Międzynarodowymi Federacjami Sportowymi umożliwimy sportowcom zdobycie kwalifikacji olimpijskich w oparciu o zasady, których zmianę wymusza na nas obecna sytuacja – powiedział przewodniczący MKOl.

Bach podkreślił, że problem z którym obecnie mierzy się świat, nie dotyczy tylko sportu, ale też życia społecznego i gospodarki. Stąd trzeba go rozpatrywać w szerszym kontekście.

Szef MKOl poinformował też, że sytuacja epidemiologiczna jest cały czas monitorowana i zapewnił, że w tym temacie ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia.