Pojemność obszarów dla dziennikarzy i fotoreporterów obsługujących igrzyska i paraolimpiadę w Tokio została zmniejszona o mniej więcej 50 proc., zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w Japonii w dobie pandemii - wynika z przedstawionego protokołu.

Reklama

Organizatorzy planują uruchomienie dziennego systemu rezerwacji dziennikarskich miejsc, który umożliwi bezpieczny dostęp do obiektów, gdzie toczyć będzie się rywalizacja. Akredytowani na igrzyska dziennikarze i fotoreporterzy będą musieli składać takie wnioski z wyprzedzeniem.

Aplikowanie nie będzie dotyczyło głównego centrum prasowego, ale tam ma obowiązywać zasada „kto pierwszy ten lepszy”.

Testy na koronawirusa

Dziennikarze i fotoreporterzy mają być testowani na obecność koronawirusa przed przylotem, w trakcie pobytu w Japonii i przed wylotem - wynika z zasad zawartych w protokole bezpieczeństwa. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku, mogą zostać odizolowani w wydzielonym ośrodku, zgodnie z przepisami zatwierdzonymi przez rząd Japonii.

Zasady uczestnictwa dziennikarzy i fotoreporterów w igrzyskach mają zostać zaktualizowane w kwietniu, zaś ostateczna wersja całego protokołu bezpieczeństwa ma być przedstawiona w czerwcu - poinformował portal insidethegames.biz.

Igrzyska olimpijskie przełożone z powodu koronawirusa o rok powinny rozpocząć się 23 lipca, a zakończyć 8 sierpnia.