"W swojej nowej roli koordynatorka będzie ściśle współpracowała z osobami pochodzącymi z mniejszości rasowych i etnicznych oraz będzie przekazywała ich troski Komisji" - tak zakres obowiązków Mouy opisuje KE w komunikacie prasowym.

Reklama

Oprócz tego, koordynatorka ma współpracować z państwami członkowskimi, Parlamentem Europejskim, społeczeństwem obywatelskim i środowiskiem akademickim, "w celu wzmocnienia reakcji politycznej w dziedzinie walki z rasizmem".

Według unijnej komisarz ds. równości Heleny Dalli praca Michaeli Mouy "będzie miała zasadnicze znaczenie dla wdrożenia planu działania UE przeciwko rasizmowi". Nominacja ta - według Dalli - to "kolejny ważny krok w promowaniu antyrasistowskiej Unii Europejskiej".

Kim jest Michaela Moua?

Jak podaje KE, Moua, która urodziła się w Helsinkach w 1976 r., "zajmowała szereg wysokich stanowisk w organizacjach pozarządowych" zajmujących się "zwalczaniem rasizmu i dyskryminacji". Kierowała też projektem ministerstwa sprawiedliwości Finlandii, którego celem była promocja LGBT.

Zanim została aktywistką, była zawodową koszykarką. Grała m.in. w USA (w lidze uniwersyteckiej), Francji, Szwajcarii i Włoszech. Wystąpiła 124 razy w barwach narodowej drużyny Finlandii.

Jej rodzice pochodzą w Wybrzeża Kości Słoniowej. Moua na Twitterze deklaruje poparcie dla organizacji Black Lives Matter (BLM).