Zgodnie z normami USOPC od 1 listopada wszyscy sportowcy, pracownicy, kontrahenci i inne osoby mające dostęp do ośrodków przygotowań, muszą być zaszczepieni. Do 1 grudnia zaś obowiązkiem tym mają zostać objęci również wszyscy członkowie delegacji USA i młodzi zawodnicy, którzy mogą w przyszłości startować w igrzyskach.

Reklama

Zdrowie i dobrostan naszej społeczności olimpijskiej i paraolimpijskiej wciąż jest naszym największym priorytetem. Ten krok zwiększy nasze możliwości stworzenia bezpiecznego i efektywnego środowiska dla zawodników i sztabu reprezentacji USA oraz pozwoli nam przywrócić spójność w planowaniu i przygotowywaniu zawodów oraz zapewnieniu optymalnej opieki sportowcom - zaznaczyli przedstawiciele USOPC.

Podczas tegorocznych igrzysk w Tokio amerykański komitet nie wymagał szczepienia przeciwko COVID-19. Z grupy 613 sportowców, którzy reprezentowali Stany Zjednoczone w stolicy Japonii, ok. 100 nie było zaszczepionych.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wymaga szczepienia od uczestników igrzysk.

USOPC przekazał, że przypadki zwolnienia z obowiązku szczepienia będą rozpatrywane indywidualnie. Osoby niezaszczepione będą musiały codziennie poddawać się testom na obecność koronawirusa.