Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i jednocześnie członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) poparł stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego rekomendujące wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców oraz osób z nimi współpracujących z udziału w międzynarodowych zawodach sportowych - napisano w komunikacie.

Reklama

W sytuacji okrutnej agresji wojsk rosyjskich, prowadzonej również z terytorium Białorusi na niepodległą Ukrainę, sport nie może być obojętny. Tylko wspólne, twarde i jednomyślne stanowisko ma moc oddziaływania. Pokój, solidarność, poszanowanie praw człowieka to wartości nadrzędne w ruchu olimpijskim i sporcie. Stanowisko Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest jednoznaczne - rosyjscy i białoruscy sportowcy oraz ich sztaby nie powinni brać udziału w międzynarodowych zawodach sportowych. Taką decyzję przedstawiłem na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EOC – powiedział prezes PKOl, Andrzej Kraśnicki.

We wtorek odbyło się zdalne posiedzenie Komitetu Wykonawczego EOC. Tematem spotkania był udział reprezentacji Rosji i Białorusi w zbliżającym się XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (WEYOF) w Vuokatti (Finlandia), który odbędzie się w dniach 20–25 marca 2022.